Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie potocznie zwane muzeum zegarów, posiada trzecią co do wielkości kolekcję zegarów słonecznych na świecie.

Muzeum mieści się w dawnym mieszkaniu Przypkowskich, a zbiory zostały zapoczątkowane przez lekarza Feliksa Przypkowskiego. Feliks Przypkowski pasjonat astronomii zbudował w domu prywatne obserwatorium, a praktyka lekarska otwierała przed nim liczne kontakty, dzięki czemu mógł pozyskiwać kolejne eksponaty do swoich zasobów. Syn Feliksa - Tadeusz Przypkowski historyk sztuki znacznie rozszerzył kolekcję ojca, aby w 1962 przekazać ją państwu.

Co zobaczymy w muzeum?

Zwiedzanie rozpoczyna się od gabinetu lekarskiego, dalej jest dział starodruków składający się na ponad 600 tomów, do najcenniejszych należą: bazylejskie wydania dzieła Mikołaja Kopernika z 1566 roku „De revolutionibus orbiumcoelestium” oraz książki z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa. W muzeum możemy podziwiać też sporą kolekcję klepsydr, zegarów ogniowych i mechanicznych. Do najciekawszych zaliczyć trzeba klepsydrę wodną, zegar karciany, a także zegar słoneczny z armatką, której salwa oznajmiała wybicie południa.

Wszystko to w iście pałacowych wnętrzach, z pięknymi meblami i ciekawym wyposażeniem. Zobaczymy tutaj kuchnię z piecem chlebowym i lodówką na tafle lodu. Piękna porcelana z Ćmielowa, czarka na wino w kształcie sowy, kolekcja motyli i owadów to tylko niewielka cześć tego co możemy podziwiać w muzeum. Warto się tutaj wybrać, bo niektóre eksponaty naprawdę zaskakują.

Na zewnątrz znajduje się Ogród Czasu z kaskadą wodną, altaną i zegarami słonecznymi. Niestety zimą nie prezentował się zbyt okazale, ale latem na pewno robi wrażenie.


ADRES:
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Pl. T. Kościuszki 7-8
GODZINY OTWARCIA:
Czynne codziennie oprócz poniedziałków
w godz. 8 - 15, w sezonie letnim 8 - 16
Ogród czasu czynny codziennie, nie pobiera się opłat za wstęp.

http://www.muzeum.jedrzejow.pl
CENNIK BILETÓW:
bilety normalny 15 zł
ulgowy 10 zł#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Odkrywamy Świętokrzyskie #Muzeum Zegarów #Muzeum im. Przypkowskich