Muzeum Bombek Choinkowych to miejsce gdzie świąteczny klimat czuć przez okrągły rok. Tysiące szklanych cudeniek w przeróżnych kształtach i rozmiarach oraz możliwość poznania całego procesu tworzenia tych ozdób, sprawia że można tutaj spędzić naprawdę długie godziny.

Muzeum Bombki Choinkowej powstało w 2012 roku z inicjatywy Janusza Bilińskiego właściciela Firmy Biliński, która od lat zajmuje się produkcją szklanych ozdób choinkowych. Muzeum znajduje się na jednej hali razem ze sklepem i niewielką kawiarenką.

Po wejściu do środka naszym oczom ukazuje się pięknie przybrana sala z tysiącami szklanych ozdób. Jako pierwsze uwagę przyciągają choinki udekorowane w pięciu różnych stylach: amerykańskim, norweskim, wiktoriańskim, francuskim oraz staropolskim. Wycinki wnętrz inspirowanych różnymi kulturami to tylko początek wielkiej wystawy bombek. Na półkach i w szklanych gablotach znajdziemy ozdoby pogrupowane tematycznie: auta, owady, mikołaje, postacie z bajek, przepięknie malowane bombki z zimowymi krajobrazami i wiele innych.
 
Będąc tutaj warto zobaczyć jak wygląda sam proces powstawania tego typu dekoracji. W tym celu udajemy się do sali wydmuchiwania bombek. Okazuje się że potrzeba czterech lat praktyki, aby móc w ten sposób samodzielnie tworzyć szklane ozdoby. Kolejnym miejscem jest dekoratornia gdzie panie z ogromną precyzją malują najróżniejsze wzory.

Po krótkim instruktażu i nam udaje się spróbować swoich sił w dekorowaniu. Tak jak się spodziewaliśmy wymaga to sporego nakładu pracy, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanej ozdoby choinkowej jest bezcenna.

W końcu udajemy się do sklepu by zaopatrzyć się w kilka bombek na przyszłoroczną choinkę. Wybór wcale nie jest prosty i ostrzegamy na pewno nie wyjdziecie stąd z pustymi rękami.

Praktyczne informacje:
- muzeum otwarte jest przez cały rok od pon. do pt. w godzinach 8.00-17.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00,
- muzeum można zwiedzać w reżimie sanitarnym bez przewodnika i nie jest za to pobierana opłata,
- istnieje możliwość wykonania własnej bombki w cenie 10zł/sztuka,
- wewnątrz znajduje się niewielka kawiarenka, dostępne są ciepłe napoje z automatu.


#Wyjdźże z dzieckiem #Muzeum Bombki Choinkowej #Nowa Dęba