Mimo rosnących wymagań w zakresie energooszczędności budownictwa i rozwoju nowoczesnych technologii  instalacyjnych, w Polsce wciąż większość montaży stolarki budowlanej jest realizowana  w sposób nieprawidłowy – na samą tylko pianę montażową. Powodem tego stanu rzeczy jest m.in. brak świadomości inwestorów indywidualnych w zakresie właściwej instalacji wyrobów, jakie wybierają oni do swoich domów i mieszkań. Swoistymi ambasadorami dobrego montażu mogą być monterzy stolarki budowlanej. To oni właśnie, przyjeżdżając na pomiar, mają bezpośredni kontakt z odbiorcą i mogą doradzić mu zastosowanie optymalnej techniki instalacyjnej.

Dobra komunikacja

Posiadanie fachowej wiedzy w zakresie montażu to jedno – czym innym jest jej przekazanie inwestorom, którzy wraz z oknem lub drzwiami kupują i wybierają usługę montażową. Umiejętna komunikacja sprawia, że inwestor zyskuje wiarygodne informacje, na podstawie których będzie mógł podjąć ostateczną decyzję, a zarazem nie odnosi wrażenia, że ktoś próbuje go oszukać. Każde postawione przez niego pytanie jest ważne.

W relacji sprzedawca-klient, bez względu na branżę, kluczowe jest przekazywanie informacji językiem korzyści. W przypadku rozmowy o dobrym montażu wyrobów stolarki budowlanej, a za taki można uznać właśnie prawidłowo wykonany montaż warstwowy, jest to szczególnie przydatne, gdyż z tą tematyką związanych jest wiele, często skomplikowanych dla przeciętnego odbiorcy zagadnień. Inwestor jest też z reguły nastawiony na jak najmniejsze wydatki, a instalacja warstwowa pociąga za sobą wyższe koszty niż w przypadku montażu tylko na samą pianę – dlatego propozycję trzeba właściwie uzasadnić.

Dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie kilku wariantów montażowych z porównaniem ich wad, zalet oraz orientacyjnych kosztów. Wyższe nakłady finansowe, jakie odbiorca będzie musiał ponieść w przypadku montażu warstwowego lub instalacji okna w warstwie ocieplenie należy powiązać  z korzyściami, jakie osiągnie on w dłuższej perspektywie, np. oszczędnościami na ogrzewaniu budynku oraz bezproblemową, długotrwałą eksploatacją dobrze zainstalowanego wyrobu. Uwiarygodnieniem argumentacji będą wytyczne w zakresie montażu, które wynikają m.in. z obowiązujących przepisów prawa, warunków technicznych Instytutu Techniki Budowlanej czy instrukcji montażowych przygotowanych przez producenta instalowanego wyrobu. Ważne jest także, aby wszystkie przedstawione informacje były rzetelne – nie ma tu miejsca na nieuczciwe praktyki,  a ewentualne nieszczerości szybko wyjdą na jaw.

Zalety prawidłowego montażu

Prawidłowy montaż, na równi z właściwościami stolarki budowlanej, decyduje o jej bezawaryjnym i wieloletnim funkcjonowaniu. Kompletną metodą instalacji, zapewniającą skuteczne zabezpieczenie przed wodą opadową od zewnętrz budynku i przed wnikaniem pary wodnej od wewnątrz jest montaż warstwowy, potocznie określany jako „ciepły". Inwestorzy indywidualni często nie wiedzą jednak, że piana montażowa powinna być zabezpieczona taśmami, a nieuczciwi monterzy z tego korzystają –  przez co pojawia się wiele nieprofesjonalnych, źle wykonanych instalacji.

Dobrym pomysłem jest zaprezentowanie inwestorowi, na zasadzie porównania, skutków źle i dobrze przeprowadzonego montażu. Istotne jest pokazanie alternatywy, którą dla instalacji stolarki budowlanej na samą tylko pianę jest montaż warstwowy, a w przypadku budynków z ociepleniem zewnętrznym – montaż warstwowy w strefie izolacji termicznej budynku. – W myśl obowiązujących przepisów połączenie okna z ościeżem powinno być projektowane i wykonywane pod kątem całkowitej szczelności na przenikanie powietrza. Instalacja z użyciem samej piany montażowej tego wymogu nie spełnia – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych, który oferuje m.in. taśmy okienne i system montażu Simplex – Tylko dobrze wykonany montaż warstwowy zapewnia trwałość i szczelność połączenia stolarki  z ościeżem, chroni pianę montażową przed działaniem wilgoci i tworzy izolację akustyczną – dodaje ekspert. Zarówno dla klienta, jak i wykonującego swoją pracę montera ważne jest również, aby instalacja była przeprowadzona szybko i sprawnie. Nowoczesne systemy montażowe wykorzystujące specjalne profile są łatwe i szybkie w użyciu, eliminują mostki termiczne i do minimum ograniczają możliwość popełnienia przez wykonawcę ewentualnych błędów.

Znana zasada marketingowa mówi, że jeden zadowolony klient przyprowadzi do firmy kolejnych sześciu kupujących. W dobie wszechobecnej konkurencji wykwalifikowany i rzetelny monter stolarki budowlanej, który rozumie potrzeby inwestora i potrafi na nie odpowiedzieć zyskuje wysoką pozycję na rynku. To w dużej mierze od jego zaangażowania i podejścia do klienta zależy to, czy okna, drzwi, bramy, rolety i inne elementy stolarki budowlanej będą prawidłowo montowane, a dobry montaż zastąpi niefachowe, źle wykonane instalacje.