Mają głowy pełne pomysłów, chęć do zmiany otoczenia i rozwoju biznesu, choć mają dopiero kilkanaście lat. W dniach 2-3 czerwca zmierzą się ze swoimi kolegami ze szkół ponadgimnazjalnych w Finale Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2016. Jest to już 22. edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”.

W dniach 2-3 czerwca na terenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zaprezentuje się 20 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw wybranych spośród 307 założonych przez uczniów w roku szkolnym 2015/2016. Wydarzenie zainauguruje prof. Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu Giełdy. Gościem specjalnym będzie wiceminister finansów Leszek Skiba, który wręczy Grand Prix laureatom konkursu.

Podczas finału Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli świata biznesu będzie oceniała umiejętności prezentacji i sprzedaży oraz rozwiązywania problemów biznesowych. Pod uwagę weźmie również doświadczenie zdobyte w trakcie działalności, a także prawidłowość sporządzania dokumentacji. Stoiska firm będą dostępne dla zwiedzających 3 czerwca w godzinach 13:00 – 15:00.

- Każde miniprzedsiębiorstwo to mała firma zorganizowana na wzór spółki jawnej. W ramach działalności uczniowie analizują rynek, kreują produkty bądź usługi, gromadzą potrzebny kapitał, sporządzają biznesplan, prowadzą działania marketingowe oraz poznają aspekty finansowe prowadzenia przedsiębiorstwa – wyjaśnia Karina Machura, koordynator programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. - Udział w konkursie to także ogromna szansa dla młodych ludzi na przeżycie ciekawej przygody edukacyjnej, która mobilizuje do większej aktywności i rozwoju osobistego, również zawodowego – dodaje.

W konkursie zostaną nagrodzone trzy najlepsze firmy, które otrzymają tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK. Dodatkowo wyróżnione zostaną miniprzedsiębiorstwa w kategoriach: najlepszy raport, stoisko i umiejętności sprzedaży, prezentacja. Zdobywca Grand Prix weźmie udział w europejskim finale „Company of the Year Competition”, który odbędzie się w dniach 25-28 lipca w Szwajcarii. Uczniowie z Polski będą rywalizowali z uczestnikami z 39 krajów.

- „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo” to program, który pozwala uczniom poznać prowadzenie biznesu w praktyce. Uczniowie pracując w firmie, w której rozwijali swoje pasje, mogli zwiększyć swoją świadomość w zakresie szans i zagrożeń wynikających z samo zatrudnienia. To bardzo ważne, aby w przyszłości w pracy robić to, co się lubi, a jeśli do tego praca to hobby, to jest to pełen sukces – mówi Mariola Rychlik, opiekun młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa z II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości od 1994 roku w ramach programu „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo”. Dzięki projektowi powstało łącznie 6 tysięcy młodzieżowych miniprzedsiębiorstw.

Więcej informacji: www.miniprzedsiebiorstwo.junior.org.pl.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarsze i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży, działającej w ponad stu dwudziestu krajach. Dotychczas w programach Fundacji wzięło udział ponad 6,5 miliona uczniów z całej Polski. Więcej informacji na stronie: www.junior.org.pl.