Melanż / Melange – Monika Rubaniuk, Jerzy Zajączkowski – obiekt, malarstwo, instalacja – Galeria BB, ul. Jatki 3–6, Wrocław – 15.05.2016 – 5.06.2016 

spotkanie z artystami: 14.05.2016, godzina 17.00 – 18.00 – Galeria BB, ul. Jatki 3–6, Wrocław

Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski są małżeństwem od 13 lat. Oboje ukończyli PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E.Gepperta) we Wrocławiu. Rubaniuk studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz na Wydziale Malarstwa i Rzeźby; Zajączkowski, po uzyskaniu w 1997 roku dyplomu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we wrocławskiej PWSSP, kontynuował studia, w latach 2002 – 2007, na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w pracowni wybitnego artysty Seana Scully’ego.


I chociaż Rubaniuk i Zajączkowski kształcili się w tym samym czasie w obecnej ASP we Wrocławiu, tak naprawdę „wpadli” na siebie i pozostali ze sobą do dziś (deklarują, że do końca życia) na pewnej imprezie zorganizowanej przez znajomego artystów. Uznał on, że MELANŻ osobowości, zainteresowań i talentów jego znajomych, może przynieść piorunujące rezultaty. I tak tez stało: Rubaniuk i Zajączkowski, żyją ze sobą w symbiozie przez 14 lat. Wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe, wychowują dwie córki, spędzają wakacje. Wspólnie i rozdzielnie pracują. Jurek pomaga Monice w prowadzeniu warsztatu szklarskiego – to on dźwiga ważące niekiedy kilkadziesiąt kg (!) formy ze szkła. Monika zaś est pierwszym odbiorcą i krytykiem obrazów i obiektów namalowanych przez Jurka. 

Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski są zapraszani do udziału w wystawach i projektach artystycznych w kraju i zagranicą: Monika prezentuje obiekty ze szkła, Jurek – malarstwo. „Melanż/Melange” jest ich pierwszym wspólnym działaniem.

Zapraszamy na noc Muzeów do Galerii BB na wrocławskie Jatki na wystawę dwójki artystów, którzy stworzyli udany MELANŻ w życiu i sztuce.