Zalipie słynie z przepięknie malowanych chat. Ten zwyczaj zapoczątkowany stosunkowo niedawno, bo z końcem XIX wieku, wiąże się z ozdabianiem chat kolorowymi kwiatami. Zdobi się oczywiście nie tylko domy, ale również stodoły, płoty, kapliczki, studnie, a nawet budy dla psów.
Osobą która nierozerwalnie kojarzy się z Zalipiem jest pionierka tej niezwykłej twórczości Felicja Curyłowa, której zagroda została udostępniona do zwiedzania. Dom Curyłowej to dwuizbowa chata ozdobiona przepięknymi malunkami, począwszy od ścian, a skończywszy na przedmiotach codziennego użytku tj. talerzach, garnkach czy wiadrach.
Chata Felicji Curyłowej jest przepięknie zdobiona w środku, z kolei z zewnątrz malunki nie są już tak okazałe. Warto więc poszukać w okolicy domostw które są znacznie bardziej kolorowe, jak choćby dom znajdujący się naprzeciwko, z pięknymi zdobieniami budy, płotu i przydomowej studni.
Malowane domy w Zalipiu nie stanowią większości i są porozrzucane po całej wsi, należy więc trochę pojeździć po okolicy i odszukać te kolorowe cudeńka. Będąc tutaj koniecznie trzeba zajrzeć do kościoła, bogato zdobionego przez mieszkanki miejscowości, warto też odwiedzić cmentarz na którym znajduje się grób Curyłowej, z kwiecistymi wzorami namalowanymi przez nią samą.
Będąc w Zalipiu, chcieliśmy odwiedzić również Dom Malarek, niestety w niedziele poza sezonem pozostaje on zamknięty.
Praktyczne informacje:
- Zalipie znajduje się niecałe 100 km od Krakowa, w powiecie dąbrowskim,
- dostępny niewielki parking tuż przy Zagrodzie Felicji Curyłowej i przy Domu Malarek,
- godziny otwarcia i cennik biletów do Zagrody Felicji Curyłowej dostępny na stronie: http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/zagroda-curylowej-w-zalipiu/
- w Domu Malarek i w Zagrodzie można nabyć ręcznie malowane pamiątki - płatność tylko gotówką,
- przy Domu Malarek znajduje się plac zabaw.
#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Zalipie