Jak podają autorzy raportu „Telematics Market”, opracowanego przez Market Reports World, ponad 50 proc. wszystkich pojazdów samochodowych, które zostaną wyprodukowane w 2020 roku, będzie zintegrowana z rozwiązaniami telematycznymi. To dzięki telematyce na drogach jest bezpieczniej, a koszty eksploatacji pojazdów są niższe. Korzyści te dostrzegają zarówno prywatni użytkownicy samochodów, jak i zawodowi kierowcy oraz właściciele firm transportowych i logistycznych.


Przykład idzie zza oceanu

 

Jak przewidują analitycy z IHS Markit do 2022 ponad połowa światowej floty pojazdów będzie skomunikowana w chmurze. Niekwestionowanym liderem w rozwoju technologii telematycznych jest Ameryka Północna. Stosunkowo duży rynek motoryzacyjny, budowa inteligentnych miast i domów, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie, skutecznie stymulują popyt i budują świadomość, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Zdaniem ekspertów, rynki za oceanem napędza także obecność wielu kluczowych producentów OEM, a także rosnąca liczba aplikacji, wykorzystywanych m.in. w sektorze opieki zdrowotnej.

 

Cel: wielowymiarowa optymalizacja i poprawa bezpieczeństwa

 

Jakie korzyści płyną z wdrożenia rozwiązań telematycznych w logistyce i transporcie? Telematyka umożliwia efektywniejsze planowanie trasy, eliminację opóźnień, zarządzanie pracą kierowców i transportem towarów. Ułatwia również komunikację na linii kierowca – przedsiębiorstwo, przekazując do centrali na bieżąco kluczowe z punktu widzenia przewoźników i spedytorów informacje, np. alerty o przekroczeniu dozwolonego czasu pracy, próby kradzieży ładunku, czy zboczenia z wyznaczonej wcześniej trasy. Tym samym przyczynia się do poprawy jakości pracy kierowcy, zwiększając bezpieczeństwo transportu. Największym benefitem, dostrzeganym przez firmy na całym świecie, jest jednak znaczące obniżenie kosztów prowadzonej działalności.

Liczby mówią same za siebie

 

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie „Rynek telematyczny – wzrost, trendy, prognozy (2019 – 2024), estymowana złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) rynku telematycznego wyniesie 20,7 proc. Choć niekwestionowanym liderem rozwoju tego segmentu usług i technologii wciąż będą kraje Ameryki Północnej, również w Europie telematyka będzie nieustannie się rozwijać. Dla segmentu TSL szczególne znaczenie ma redukcja kosztów zużycia paliwa, które stanowią około 60% całkowitych wydatków firm transportowych. Jak wynika z danych WebEye, w wielu przedsiębiorstwach już w drugim miesiącu korzystania z rozwiązań telematycznych, spalanie obniżyło się nawet o 2 litry na 100 km. Rekordem, który udało się osiągnąć do tej pory było obniżenie spalania o 4,5 litra na 100 km.

 

Polskie firmy doceniają oszczędności

 

Coraz więcej polskich firm transportowych decyduje się na wdrożenie rozwiązań telematycznych w swoich organizacjach, dostrzegając wymierne korzyści, zarówno po stronie przedsiębiorstwa, jak i kierowców. Głównym motywatorem osób zarządzających flotą i właścicieli firm transportowych jest redukcja kosztów operacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje także większe bezpieczeństwo na drogach, do którego przyczynia się analiza i poprawa stylu jazdy kierowców.   

 – Dzięki nowoczesnej technologii, na bieżąco możemy nadzorować zużycie paliwa, wyznaczać miejsca tankowania i określać ilość potrzebnego paliwa, a także monitorować stan pracy pojazdu, odtwarzać trasę przejazdu, czy wręcz zatrzymać go w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez kierowcę. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze, co przyczynia się do zwiększenia zyskowności naszego biznesu – mówi Bogumiła Jadczak z firmy Eurotrans Jadczak Gabara sp.j., korzystającej z rozwiązań telematycznych oferowanych przez WebEye.

 

W czasach, w których coraz więcej przedsiębiorców zwraca szczególną uwagę na przewidywalność i transparentność ponoszonych kosztów operacyjnych, rozwiązania telematyczne stają się niezbędnym wsparciem w prowadzeniu biznesu. Pozwalają one identyfikować ukryte koszty i wykrywać różnorodne, niepożądane zdarzenia. Optymalizacja przynosi więc wiele korzyści, które dostrzegają nie tylko decydenci, ale również kierowcy. To dzięki telematyce można pokonywać trasy mądrzej, taniej, szybciej i – co niezwykle istotne – bardziej ekologicznie.