Łysa Góra znana też Świętym Krzyżem to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Górach Świętokrzyskich. Na szczycie ze specjalnej platformy widokowej możemy podziwiać gołoborze. Warto również odwiedzić znajdujący się kilkanaście metrów dalej, przepięknie położony klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.


TRASA:
Przełęcz Hucka (szlak czerwony) - Łysa Góra (szlak czerwony) - Klasztor Świętego Krzyża - Przełęcz Hucka

Najkrótszy szlak na Łysą Górę prowadzi z Huty Szklanej, znajdującej się ok. 40 km od Kielc. Czerwonym szlakiem, asfaltową drogą dotrzemy na szczyt w nieco ponad pół godziny. Można urozmaicić sobie wejście i zaraz za drewnianą bramą skręcić w lewo i leśną ścieżką wejść na samą górę. Długość trasy jest podobna, bo w obu przypadkach to ok. 2 km, a leśna droga jest znacznie przyjemniejsza no i mamy pewność że nie napotkamy po drodze żadnych pojazdów. Na szczycie Łysej Góry znajduje się platforma widokowa, możemy z niej podziwiać słynne świętokrzyskie gołoborza.

Mieści się tutaj także
Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, co ciekawe jest to jeden z najlepszych obiektów nadawczych nie tylko w Polsce ale i w Europie, co w dużej mierze zawdzięcza swojemu położeniu.

Schodząc nieco niżej dotrzemy do klasztoru Misjonarzy Oblatów M.N.. Klasztor udostępnia do zwiedzania kryptę księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Będąc tutaj warto zajrzeć również do niewielkiego Muzeum Misyjnego, gdzie znajdziemy eksponaty przywiezione przez misjonarzy z najdalszych zakątków świata. Muzeum Misyjne jest udostępnione do zwiedzania za dobrowolną ofiarę.

Na terenie klasztoru działa sklepik z pamiątkami i dewocjonaliami oraz kawiarnia, gdzie można kupić gorące napoje i domowe ciasta.Praktyczne informacje:
- płatny parking (5 zł/samochód osobowy) znajduje się w Hucie Szklanej tuż przy wejściu na szlak,
- wstęp na galerię widokową na Łysej Górze jest płatny: 10 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy,
- płatny wstęp do krypty księcia Jeremiego Wiśniowieckiego: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy,
- przy klasztorze znajduje się niewielki sklep z dewocjonaliami i kawiarnia,
- na  Świętym Krzyżu znajduje się również Muzeum Przyrodnicze ŚPN którego tym razem nie
zwiedzaliśmy,

- będąc w Górach Świętokrzyskich warto wybrać się również na ich najwyższy szczyt czyli Łysicę o której pisaliśmy tutaj.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Łysa Góra #Święty Krzyż #Odkrywamy Świętokrzyskie