Popularność zwierciadeł w dekoratorstwie wynika z niezwykłego efektu jaki pozwalają one osiągnąć w zamkniętych czterech ścianach. Nawet bowiem zupełnie małe lustra odbijają promienie światła słonecznego przez dzień i sztucznego po zmroku, wyraźnie rozjaśniając wnętrza. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach z natury ciemnych, które mogą wpływać depresyjnie na samopoczucie. Ale to nie wszystko! Większe powierzchnie luster pomagają optycznie powiększać pokoje i mogą być prawdziwym wybawieniem w przygnębiająco malutkich sypialniach, korytarzach czy łazienkach.

Piękna rama

Nie da się ukryć, że lustro na ścianie jest tak zdobne, jak atrakcyjna jest jego rama. Nic więc dziwnego, że projektanci prześcigają się w pomysłach – od bogatych złotych obramowań, przez artystyczną metaloplastykę i eleganckie rzeźbione drewno, a skończywszy na modernistycznych aranżacjach, w których rama nierzadko przytłacza samo zwierciadło. W ten sposób lustro staje się odbijającą światło, trójwymiarową dekoracją, która potrafi całkowicie odmienić oblicze gołej ściany. Naturalnie, wybierając lustro należy pomyśleć o całkowitej kompozycji pokoju, bowiem tylko szalenie eklektyczne wnętrza zniosą szokującą mieszaninę stylów, gdzie eleganckie antyczne ramy sąsiadują z nowoczesnym plakatem.

Kolekcja luster

Lustrzane dekoracje ścienne czasem idą tak daleko w swoim twórczym designie, że choć wciąż odbijają światło, dodając wnętrzom blasku, nie da się w nich tak naprawdę nawet dobrze przejrzeć. Mowa tu głównie o całych mozaikach z mniejszych lub większych luster, które mogą przybierać naprawdę niewyobrażalne postacie. Najprostszy pomysł to dobór 3-4 zwierciadeł w podobnych stylowo ramach ale różnych formach i stworzenie z nich estetycznej kolekcji, która może być zarówno awangardowo nowoczesna, jak i burżuazyjnie tradycyjna. Odważniejsze koncepcje obejmują zapełnienie całej ściany chaosem najróżniejszych luster, które jako całość emanować będą bogactwem i egzotyką. Nawet małe kawałki luster bez ram poustawiane pod różnymi kątami mogą stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, żyjące własnym życiem, gdy tylko w pokoju zabłysną świece lub zapalą się lampy.

Ściana lustrzana

Zupełnie inny wymiar nabierają z kolei lustra pokrywające całość lub większość ściany. Z odpowiednią aranżacją, uwzględniającą źródła światła w pokoju, oraz zaplanowaniem co dokładnie będzie widać w odbiciu, da się pięknie poszerzyć, rozjaśnić i ożywić wnętrza, które trochę przestrzeni by potrzebowały. Świetnym miejscem do montaży szklanych ścian są łazienki, gdzie zwykle miejsca jest mało, a oglądać się lubimy i potrzebujemy. Jedynym problem może być tu regularne parowanie szkła i łatwo widoczne potem odciski palców i smugi, które wymagają trochę codziennej pracy. Również sypialnie zyskują na przeszklonych ścianach, stając się jakby bardziej rześkie, świeże i na dodatek sprzyjające miłosnym igraszkom. Główna zasadą jest tutaj umieszczanie zwierciadła na ścianie przeciwległej do okien o największej powierzchni – co stwarza przyjemne wrażenie pokoju na wskroś. Ten sam pomysł realizowany być może z powodzeniem w salonie, gdzie z kolei warto pomyśleć o jakimś ciekawym wzornictwie, np. w postaci lustrzanych kwadratów czy pasów.

Meble z odbiciem

Zwierciadła bywają też wykorzystywane w konstrukcji mebli jako alternatywa dla szkła lub ślepej ścianki. Przede wszystkim więc bardzo modne są stoły z lustrzanym blatem, który odbija światło postawionej na nim lampy lub podwaja w oczach dekoracyjne przedmioty. I choć produkuje się nawet stoły jadalne z efektem odbicia, jest to pomysł tylko dla bardzo ostrożnych i pedantycznych rodzin, które będą potrafiły wystrzec się odcisków palców i rys. Natomiast stoliki do kawy i stoliki konferencyjne, na których zazwyczaj dzieje się znacznie mniej, wyglądają w zwierciadlanej wersji niezwykle zdobnie i elegancko.

Lustro może także być elementem dekoracyjnego frontu szafki czy komódki, a także wbudowanej szafy z przesuwanymi drzwiami, które coraz częściej goszczą w naszych sypialniach. W tym ostatnim przypadku rezultat jest bardzo praktyczny i może sprawiać we wnętrzach takie samo wrażenie jak lustrzana ściana.

Więcej ciekawych pomysłów na dekoracje do domu : decoart24.pl/_blog/