Wycieczka od Schroniska PTTK na Kudłaczach na Lubomir to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Trasa biegnie przez las, bez większych różnic terenu, także nawet najmłodszym piechurom nie przysporzy trudności.

Ze schroniska na Lubomir prowadzi kilka szlaków, my postanowiliśmy zdobyć szczyt kierując się czerwonymi oznaczeniami. Leśna ścieżka prowadzi w cieniu drzew, co niewątpliwie ma swoje plusy, jednak pięknych krajobrazów tutaj nie zobaczymy. Dopiero przed samym szczytem na niewielkiej polanie znajduje się jedyny na całej trasie punkt widokowy. Rozpościerająca się stąd panorama wynagradza wszelki trud wędrówki. Z łąki już tylko chwila dzieli nas od szczytu na którym mieści się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza.
 
Przy obserwatorium jest kilka ławek i tablice informacyjne, wewnątrz można skorzystać z toalety, przybić pieczątkę i zwiedzić samo obserwatorium. Prelekcja astronoma wsparta prezentacją multimedialną trwa ok. 45 minut i ma na celu przybliżenie historii tego miejsca oraz specyfiki pracy współczesnego astronoma. Przy dobrej pogodzie istnieje możliwość obserwacji słońca.

Po wizycie w obserwatorium i krótkim odpoczynku wracamy do schroniska tą samą drogą.


Praktyczne informacje:
- schronisko mieści się w miejscowości Kudłacze niedaleko Myślenic,
- w niewielkiej odległości od schroniska znajdują się płatne parkingi,
- w schronisku zjemy ciepły posiłek, a dzieci mogą poszaleć na placu zabaw,
- zwiedzanie obserwatorium jest płatne.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Lubomir