Lubań to jeden z najwyższych szczytów Gorców o wysokości 1211 m.n.p.m.. Zdecydowaliśmy się na odwiedzenie tego miejsca m.in. ze względu na wieżę widokową znajdującą się na szczycie.

TRASA:
Ochotnica Dolna (szlak niebieski) - Skrzyżowanie pod Lubaniem (szlak niebieski, zielony, żółty i czerwony) - Pod Lubaniem odejście szlaku żółtego (szlak niebieski, zielony i czerwony) - Lubań (szlak niebieski, zielony i czerwony) - Baza namiotowa Lubań (szlak niebieski, zielony i żółty) - Pod Lubaniem odejście szlaku żółtego (szlak niebieski, zielony, żółty i czerwony)- Skrzyżowanie Pod Lubaniem (szlak niebieski)- Ochotnica Dolna


Na szczyt wyruszamy z Ochotnicy Dolnej, tuż przy Kościele Znalezienia Krzyża Świętego znajduje się spory parking.  Przykościelne szlakowskazy informują, że od Lubania dzielą nas niecałe 3 godziny drogi. Pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Początkowo bardzo krótki odcinek idziemy asfaltową drogą wśród okolicznych zabudowań. Kiedy już wkraczamy na leśną ścieżkę, okazuje się, że jest tu dość stromo, ale byliśmy na to przygotowani! Co jakiś czas las przecinają niewielkie polany, z których roztaczają się piękne widoki na okolicę, a to tylko przedsmak tego co czeka nas na szczycie.

Dochodzimy do skrzyżowania szlaków, do niebieskiego którym podążamy dochodzi jeszcze szlak zielony, żółty i czerwony. Po kilku minutach dostrzegamy tabliczkę informującą, że do szczytu tylko 20 minut. To najbardziej wymagający odcinek całej trasy, bardzo stromo pnie się do góry. Kiedy już docieramy na szczyt od razu wchodzimy na wieżę widokową. Pogoda jest idealna, a co za tym idzie widoki przepiękne i oczywiście widać Tatry w całej okazałości. Drogę powrotną nieco modyfikujemy, przechodzimy obok bazy namiotowej na Lubaniu i stamtąd żółtym, znacznie mniej wymagającym szlakiem, docieramy do  szlaku niebieskiego i dalej za kolorem niebieskim wracamy do parkingu.


Praktyczne informacje:
- trasa w większości przebiega przez las,
- szlak cały czas pnie się dość stromo do góry, nie jest jednak trudny technicznie,
- auto można zostawić na bezpłatnym parkingu w Ochotnicy Dolnej,
- polecamy przepyszne drożdżówki z lokalnej piekarni, można je kupić w sklepiku naprzeciwko parkingu,
- na szczycie Lubania znajduje się wieża widokowa, co może być niemałą atrakcją dla dzieci.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Lubań