W Krakowie szaro i mgliście, a w Rzykach skąd wyruszyliśmy na szlak piękna i słoneczna pogoda. Polecamy wybranie się na Leskowiec z całą rodziną, trasa nadaje się nawet dla początkujących a widoki ze szczytu bajeczne.


JAK DOJECHAĆ
Należy kierować się do miejscowości Rzyki a konkretnie na Osiede Mydlarze, tam na końcu drogi zaraz za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo i po kilkunastu metrach docieramy do bezpłatnego parkingu. Istnieje możliwość zaparkowania na prywatnym płatnym (10zł/dzień) parkingu znajdującym się naprzeciwko wspomnianego przystanku autobusowego.

Z Rzyk na Leskowiec możemy dojść obierając krótki ale dość stromy szlak czarny lub trochę dłuższy ale znacznie łagodniejszy Szlak Białych Serc. Początek Szlaku Białych Serc znajduje się tuż za bezpłatnym parkingiem. My obieramy szlak czarny, musimy więc cofnąć się  kilka metrów przed parking i rozpocząć ostre podejście do góry. Topniejące resztki śniegu i niewielkie płaty lodu sprawiają że na trasie jest dość ślisko, bez problemu jednak udaje się obejść trudniejsze odcinki. Po nieco ponad godzinie docieramy do Przełęczy Władysława Miodowicza, ostatnie kilkanaście metrów przed przełęczą może być nieco problematyczne dla młodszych dzieci bo to dość stroma i wąska ścieżka. Na przełęczy skręcamy w prawo w szlak żółty/czerwony by po 10 minutach zdobyć szczyt Leskowca. Pogoda jest przepiękna, przed nami odsłaniają się widoki na Babią Górę a w oddali można nawet dostrzec Tatry. Robimy dłuższy odpoczynek po którym kierujemy się w drogę powrotną. Żółtym szlakiem docieramy do Schroniska PTTK Leskowiec, gdzie przybijamy pieczątkę. Odwiedzamy też znajdujące się nad schroniskiem Sanktuarium Górskie na Groniu Jana Pawła II i dalej szlakiem Białych Serc wracamy do Rzyk. Białe Serca prowadzą szeroką leśną drogą, a w wielu miejscach odsłaniają się przed nami piękne widoki których szlak czarny niestety nie oferuje.


Praktyczne informacje:
- bezpłatny parking tuż przy wejściu na szlak,
- przejście całej trasy z postojami to ok. 4h,
- rodzinom z dziećmi zdecydowanie polecamy Szlak Białych Serc z pięknymi widokami i szeroką leśną drogą,
- wybierając Szlak Białych Serc dotrzemy do Schroniska PTTK Leskowiec, jeżeli chcemy zdobyć szczyt  Leskowca musimy iść dalej prosto ok. 20 minut szlakiem żółtym.#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Beskid Mały #Leskowiec