Lifting to jeden ze sposobów odmładzania skóry. Kobiety coraz częściej decydują się na formę laserową, która stanowi alternatywę dla chirurgii estetycznej.

W procesie starzenia się skóry zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. W wyniku tego skóra wiotczeje i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Zabieg liftingu pomaga zredukować ilość zmarszczek, ujędrnić, wygładzić i poprawić napięcie skóry, uzyskując w ten sposób efekt odmłodzenia. Zaawansowana technologia skutecznie zastępuje tradycyjne metody chirurgiczne i pozwala wykonywać lifting praktycznie bezobjawowo. Do laserowego odmładzania twarzy wykorzystuje się różne technologie. Stosuje się m.in lasery CO2, pikosekundowe i frakcyjne. Lasery frakcyjne dzieli się na ablacyjne i nieablacyjne. Ablacja to inaczej złuszczanie skóry, natomiast technologia nieablacyjna zakłada podgrzewanie skóry wewnątrz bez naruszania jej zewnętrznej warstwy. Działanie laserów frakcyjnych opiera się na tworzeniu w skórze mikroskopijnych uszkodzeń otoczonych zdrową tkanką. Takie częściowe uszkodzenie działa na naskórek stymulująco, pobudza naturalne zabiegi regeneracyjne w skórze i powoduje intensywniejszą produkcję kolagenu i fibroblastów.

Najnowsze lasery pikosekundowe pozwalają na prawie zupełną bezinwazyjność. Przykładem może być Discovery Pico - najmocniejszy na rynku laser pikosekundowy, który wyposażony jest w wiązkę neodymowo-yagową (Nd: YAG). Umożliwia on pracę w trybie Q-Switch i wyposażony jest w głowicę IPL. Discovery Pico generuje aż 800 mJ energii i 1,8 GW mocy. Soczewka frakcyjna pomaga wpływać na strukturę skóry i nie tylko ją regenerować, ale również usuwać blizny, przebarwienia, rozstępy i tatuaże.
Czy zabieg liftingu laserowego jest bezpieczny? - Dzięki temu, że impuls świetlny z lasera Discovery Pico w skórze zmienia się w falę akustyczną, efekt cieplny w tkankach jest mocno ograniczony, co skutkuje zminimalizowaniem bólu i ryzyka powstawania blizn. To ogranicza też rekonwalescencję pozabiegową i sprawia, że nie trzeba wyłączać się z codziennej aktywności - mówi mgr kosmetolog Elżbieta Maryńczak z Kliniki VESUNA. Zabieg trwa nie więcej niż 10 minut, a po nim, przez 4 tygodnie, zaleca się ochronę przed promieniowaniem UV. Oprócz tego dobrze jest stosować kremy łagodzące. Przeciwwskazaniami dla liftingu laserowego są przede wszystkim infekcje skóry, w miejscach, które miałyby być poddane zabiegowi. Z laseroterapii dyskwalifikuje też opalanie się w czasie krótszym niż na 2 tygodnie przed zabiegiem.