Wielu rodziców decyduje się dziś na nauczanie swoich dzieci w domu. Świat się zmienia – coraz więcej podróżujemy, zmieniamy miejsca zamieszkania, potrzebujemy więcej wolności. Szkoła stacjonarna jest w takich okolicznościach dużym ograniczeniem. Rodzice, którzy podejmują decyzję o przepisanie dzieci na edukację domową, potrzebują do tego odpowiednich narzędzi. Taka nauka to dla nich duża odpowiedzialność.

Odpowiednie wsparcie merytoryczne jest bardzo ważne. Takim wsparciem może być platforma edukacyjna dla dzieci. Jak wybrać taką, która odpowiada naszym potrzebom? Która platforma edukacyjna dla dzieci jest najlepsza i dlaczego? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Czym powinna wyróżniać się platforma edukacyjna?

Platforma edukacyjna dla dzieci do nauki w domu powinna odpowiadać na wszystkie potrzeby ucznia. Nauka w domu musi być zgodna z polską podstawą programową. Dobre narzędzie do nauki w domu powinno scalać wszystkie potrzebne materiały edukacyjne. Organizować i usystematyzować codzienną naukę. Lekcje realizowane za pośrednictwem platformy powinny zaciekawiać i angażować ucznia.

Platforma powinna motywować ucznia do codziennej nauki. Dobrze jeśli jest również odpowiedzią na potrzeby rodzica. Dorośli, którzy są odpowiedzialni za proces nauki swoich dzieci chcą monitorować ich codzienne postępy w nauce. Dobra platforma daje takie możliwości.

Z racji, że dzieci realizują obowiązek szkolny w domu, platforma powinna być miejscem które umożliwia integrację. Dobra platforma umożliwia uczniom kontakt z innymi rówieśnikami. Jest również miejscem, w którym można odkrywać i realizować swoje zainteresowania. Poza materiałami do nauki, powinna oferować zajęcia i rozwiązania wspierające rozwój pozalekcyjnych pasji.

Nauczanie w domu

Ucząc dziecko w domu rodzic przejmuje za nie całkowitą odpowiedzialność. Sam przygotowuje dziecko do egzaminów i kolejnych etapów edukacji. Ważne jest więc, aby działał według określonego planu. Powinien stale kontrolować i monitorować przebieg nauki dziecka. W tak ważnym zadaniu, najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego wsparcia. Platforma edukacyjna to kompleksowe narzędzie, które pomoże rodzicom w niemal każdym aspekcie.

Materiały edukacyjne dostępne na platformie powinny być zgodne z polską podstawą programową. Rodzic może dzięki temu być spokojny o to, czy dziecko na pewno realizuje odpowiedni zakres nauki. Dobra platforma to miejsce, które motywuje do nauki i pomaga kontrolować jej przebieg. Takie narzędzie systematyzuje i porządkuje codzienne obowiązki. Jest to ogromne ułatwienie dla dziecka i rodziców.

Jakie są korzyści nauki na platformie edukacyjnej online?

Nauka z platformą edukacyjną jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dziecko może uczyć się kiedy i jak chce. Realizuje materiał w swoim własnym tempie. Ma możliwość zgłębiania zagadnień, które najbardziej je interesują. Może rozwijać indywidualny potencjał. Jest to nauka bez presji i stresu. Uczeń nie czuje się przeciążony – może skorzystać z przerwy, kiedy tego potrzebuje.

Internetowa platforma edukacyjna to dobre rozwiązanie dla rodzin mieszkających za granicą. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko może realizować polską podstawę programową i pielęgnować znajomość języka polskiego. Platforma daje również możliwość kontaktu z polskimi nauczycielami i rówieśnikami. Dzięki temu dziecko buduje swoją tożsamość i wypełnia potrzebę przynależności.

Realizując polską edukację, mentalnie jest bliżej ojczyzny. W ten sposób rozwija się jego postawa patriotyczna. Edukacja za pomocą platformy edukacyjnej jest legalna, a dziecko staje się pełnoprawnym uczniem. Po roku nauki z platformą, uczeń może wziąć udział w egzaminie klasyfikacyjnym i uzyskać państwowe świadectwo szkolne.

Platforma edukacyjna online jest dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Uczeń może więc korzystać z materiałów bez ograniczeń – z dowolnego miejsca i  o dowolnej porze. Taką platformę swoim uczniom bezpłatnie udostępniają Polskie Szkoły Internetowe Libratus.  Ze względu na korzyści, rozwiązanie to wybiera coraz więcej polskich rodzin, mieszkających za granicą.