Największy spośród wszystkich kopców znajdujących się na terenie Krakowa, ba, największy kopiec w Polsce. Mało oblegane miejsce, wybrukowana ścieżka prowadząca na szczyt i piękne widoki z góry.

Kopiec znajduje się w Lasku Wolskim, nieopodal krakowskiego zoo. Można tam dotrzeć autobusem linii numer 134, odjeżdżającej z przystanku Cracovia Stadion i docierającej pod bramy ogrodu zoologicznego. Stamtąd kierując się znakami w około 20-30 minut dotrzemy do kopca. Podróżując samochodem warto wiedzieć, że parking znajdujący się przy ogrodzie zoologicznym w soboty, niedziele i święta jest zamknięty (z wyłączeniem osób niepełnosprawnych). Auto można zostawić na płatnym parkingu (15 zł/5h), znajdującym się przy granicy lasu, niecały kilometr od zoo. Tak też zrobiliśmy. Droga pod górę jest wyspana kamykami, stąd na tym etapie wózek odradzamy, aczkolwiek widzieliśmy śmiałków którzy i z wózkiem dali radę. Dotarliśmy do zoo w około 20 minut i udaliśmy się asfaltową ścieżką przez las aby zobaczyć kopiec. Droga prowadząca na sam szczyt jest wybrukowana, także wejście na kopiec nie jest problemem, nawet w przypadku złej pogody. (Odradzamy np. wchodzenie z dziećmi na Kopiec Wandy, kiedy pada lub po prostu jest mokro, bo dziecko bardzo łatwo może się poślizgnąć.)

Praktyczne informacje:
- droga parking-zoo może sprawić problemy przy podróżowaniu z wózkiem,
- w chłodniejsze dni warto zabrać cieplejsze ubrania i coś na głowę, bo na górze bardzo wieje,
- u podnóża kopca znajduje się podupadły plac zabaw, ale z huśtawek jak najbardziej polecamy skorzystać,
- w pobliżu kopca nie ma punktów gastronomicznych i toalet, to wszystko znajduje się przy zoo,
- w cieplejsze dni można zabrać koc i pobiwakować u podnóża kopca.

Podsumowanie:
Wycieczka trwała około 3 godzin i musimy przyznać, że spacer okazał się niezwykle przyjemny. Widoki z kopca niesamowite, dzieci zachwycone i co ważne z punktu widzenia rodziców - zmęczone. Polecamy, na rodzinny wypad to miejsce idealne.


#Krakowskie kopce #Kopiec Piłsudskiego #Wyjdźże z dzieckiem