Chyba najbardziej znany i najchętniej odwiedzany krakowski kopiec. Stąd rozciąga się widok na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście: Wawel, Bazylikę Mariacką i Sukiennice.
Na Kopiec Kościuszki można dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Kursują tam dwie linie, linia nr. 100 odjeżdżająca z Salwatora oraz linia nr. 101 odjeżdżająca z Ronda Grunwaldzkiego. Wybierając się na kopiec samochodem, trzeba kierować się na ulicę Malczewskiego od strony ulicy Księcia Józefa. Auto można zostawić u podnóża na bezpłatnym parkingu.
Wejście na kopiec jest płatne, ale poza możliwością podziwiania krajobrazów roztaczających się z góry, bilet uprawnia nas również do obejrzenia wszystkich wystaw stałych i czasowych. Wystawy które mieliśmy okazję obejrzeć to: "Kościuszko - Rozdział I", "Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918", "Krakowskie Kopce" oraz "Polaków drogi do wolności". Ostatnia wystawa najbardziej spodobała się starszej córce, mogliśmy tam podziwiać figury woskowe najwybitniejszych Polaków m.in. Jana Matejki, Jana Pawła II czy generała Józefa Dąbrowskiego. Wykonane w skali 1:1 wyglądają niezwykle realistycznie i niekiedy sami mieliśmy wrażenie że te osoby "żyją".
Praktyczne informacje:
- nie polecamy zabierać wózka bo jest "kilka" schodów do pokonania,
- trzeba pamiętać, że wystawy można oglądać jedynie w godzinach ich otwarcia, wejście na kopiec
po tym czasie jest możliwe i możemy wtedy skorzystać z biletu ulgowego.
Podsumowanie:
Warto wybrać się z rodziną żeby choć raz zobaczyć to miejsce, szczególnie polecamy wystawę "Polaków drogi do wolności".
#Kopiec Kościuszki #Wyjdźże z dzieckiem #Kraków z dzieckiem