Wioski Świata czyli Park Edukacji Globalnej to miejsce, które ma przybliżyć kulturę, obyczaje i warunki życia ludzi zamieszkujących jedne z najbiedniejszych miejsc na ziemi.

W parku na samym środku znajduje się ogromna mapa świata, na której różnymi kolorami zaznaczone są poszczególne kraje. Im ciemniejszy kolor tym dostęp do edukacji i warunki mieszkaniowe zamieszkujących go ludzi są gorsze. Wokół mapy umieszczono zabudowy charakterystyczne dla poszczególnych miejsc. Można więc spacerować po mapie i mostami przechodzić do kolejnych osad.

W większości zabudowania wykonane są w tradycyjny dla danego regionu sposób. Eksponaty znajdujące się wewnątrz chat i domów są autentyczne, bo przywiezione przez misjonarzy z odległych zakątków świata. Dużą zaletą tego miejsca jest fakt, że wszystkiego możemy tutaj dotknąć. Były więc bębny na których próbowaliśmy grać, nasza starsza córa przymierzyła tradycyjny strój papuaskiej kobiety, a młodsza czapkę Eskimosa.

Warto wybrać się tutaj w weekend, kiedy możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem. Nasza Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o życiu w odległych krajach, ale także zachęcała dzieci do zadawania pytań i motywowała do znajdowania odpowiedzi. Byliśmy naprawdę mile zaskoczeni! To dzięki przewodnikowi mogliśmy się dowiedzieć miedzy innymi: dlaczego w Ghanie domy są budowane na planie koła, a w Papui na palach, dlaczego Eskimosi nie lubią być nazywani Eskimosami oraz jak wejść do mongolskiej jurty i nie obrazić przy tym gospodarza.

Podsumowując, w wiosce zobaczymy 6 osad z całego świata i są to: ghańska wioska, dom na palach z Papui, okazała mongolska jurta, igloo, indiański namiot tipi oraz peruwiańska chata.


Praktyczne informacje:
- Park znajduje się przy ulicy Tynieckiej 39 naprzeciw Seminarium Salezjańskiego,
- bezpłatny parking przy wejściu,
- park dla turystów indywidualnych otwarty od kwietnia do listopada, dla grup zorganizowanych przez cały rok,
- w przypadku złej pogody zwiedzanie może być odwołane,
- zwiedzanie indywidualne możliwe w weekendy z przewodnikiem o godz. 13.30, 15.00 oraz 16.30, a w tygodniu z audio-przewodnikiem w cenie 5 zł,
- w weekendy organizowane są warsztaty dla rodzin z dziećmi, warto śledzić stronę: http://wioskiswiata.org/wydarzenia/,
- ceny biletów 12 zł normalny, 10 zł ulgowy, dzieci do lat 3 wstęp wolny, bilet rodzinny 28 zł,

- w parku znajduje się sklepik misyjny, w którym możemy nabyć rękodzieło z Afryki, Ameryki Południowej i Azji tym samym wspomagając misje,
- zarówno w sklepiku misyjnym jak i w kasie płatność tylko gotówką.


#Wyjdźże z dzieckiem #Kraków z Dzieckiem #Wioski Świata