Wśród szumu i zgiełku miasta przy al. Krasińskiego 23 znajduje się magiczne miejsce, w którym od 1902 roku powstają witraże.

Muzeum Witrażu przygotowało ofertę dla dzieci pod hasłem "Sobotnie poranki w Muzeum Witrażu". Cykl spotkań, które odbywają się raz w tygodniu  obejmuje zwiedzanie (jeżeli wybraliśmy się tutaj po raz pierwszy) i warsztaty o różnej tematyce. My postanowiliśmy wybrać się na warsztaty tworzenia świeczników. Przed ich rozpoczęciem dzieci biorą udział w oprowadzaniu z przewodnikiem. Najmłodsi wchodzą do żywego muzeum - do pracowni w której rzemieślnicy na ich oczach tworzą witraże. Dzieci poznają cały proces produkcji i dowiadują się, że potrzeba naprawdę mnóstwo pracy, precyzji, cierpliwości i czasu aby takie dzieło stworzyć: od projektu (dziś komputerowego, a niegdyś przygotowywanego na papierze) do realizacji dzieła i jego malowania. Możliwość zobaczenia pracy rzemieślników na każdym etapie powstawania witrażu pozwala dzieciom łatwiej zrozumieć ten proces.
Po 45-minutowym zwiedzaniu przychodzi czas na warsztaty, dzieci siadają przy stolikach w klimatycznej kawiarni i tworzą swoje własne dzieła, które później zabierają do domu.

Praktyczne informacje:
- warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat,
- warsztaty odbywają się raz w tygodniu w soboty o godzinie 12.15, będąc pierwszy raz w muzeum należy przyjść na godzinę 11.30 aby wziąć udział w oprowadzaniu,
- muzeum oferuje zniżki przy wykupieniu karnetu miesięcznego (4 warsztaty) i witrażowy prezent dla dzieci które zbiorą 4 pieczątki (1 warsztaty = 1 pieczątka),
- podczas gdy dzieci biorą udział w warsztatach rodzice mogą wziąć udział w oprowadzaniu dla dorosłych,
- na oprowadzanie dla dorosłych można zabrać też dzieci (w moim przypadku roczna córeczka), ale należy mieć na uwadze, że jest tam dużo szkła i ostrych niebezpiecznych przedmiotów, dlatego jeżeli dziecko jest ruchliwe i lubi wszystkiego dotknąć to stanowczo odradzamy!
- poza ofertą dla dzieci muzeum przygotowało bogatą ofertę dla dorosłych - więcej inf. na stronie.

Podsumowanie:
Miejsce dopracowane w każdym detalu. Wizyta tutaj sprawi, że już nigdy nie przejdziemy obojętnie obok witrażu.

#Wyjdźże z dzieckiem #Kraków z dzieckiem #Muzeum Witrażu