W 1801 roku księżna Izabela z Flemingów Czartoryska stworzyła pokaźną kolekcję narodowych pamiątek. Początkowo prezentowano je w Puławach, następnie zostały przewiezione do Paryża a do Polski powróciły dopiero 1876 roku. Obecnie możemy je podziwiać w odnowionym Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek - nieczynne
wtorek, piątek, sobota - 10.00-19.00
środa, czwartek, niedziela - 10.00-18.00

CENNIK BILETÓW
normalny - 35 zł
ulgowy - 20 zł
wtorek - wstęp wolny

AUDIOPRZEWODNIK
cena - 10 zł
ścieżki zwiedzania:
polski, angielski, francuski, niemiecki, włoski,
ukraiński, rosyjski, hiszpański
język migowy, audiodeskrypcja, ścieżka rodzina

ZWIEDZANIE
Muzeum zwiedzaliśmy z dziećmi, z tego względu odpuściliśmy sobie audioprzewodnik, choć z pewnością warto czasem z takiej opcji skorzystać. Sale muzealne są pięknie odnowione i zachwycają swoim przepychem. Muzeum Książąt Czartoryskich słynie z tego, że posiada w swojej kolekcji bardzo cenne eksponaty. Z pewnością nie przeoczycie więc słynnej  Damy z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Większość eksponatów została bardzo dobrze opisana i warto te opisy rzeczywiście czytać bo można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Zwiedzanie tego typu muzeum z dziećmi wiąże się z pewnymi niedogodnościami w postaci "Będę oglądać tylko to co mnie interesuje, potem  biegnę dalej". U nas tym razem furorę robiły wachlarze i o dziwo w większości sal najmłodsza znalazła przynajmniej jeden!

Muzeum ma specjalnie przygotowaną ścieżkę sensoryczną. W każdej z sal umieszczono reprodukcję jednego z cennych eksponatów, której można dotknąć. Ścieżka została stworzona z myślą o niewidomych, ale również dla dzieci byłaby niemałą atrakcją. Niestety na chwilę obecną nie można z niej korzystać nad czym bardzo ubolewamy.


Praktyczne informacje:
- bilety do muzeum można zakupić poprzez stronę: https://bilety.mnk.pl/,
- we wtorki wstęp jest bezpłatny, najlepiej zarezerwować bilety telefonicznie, można też w miarę dostępności nabyć je w kasie w dniu zwiedzania,
- do muzeum wchodzimy na określoną godzinę,
- muzeum zwiedzamy samodzielnie lub z audioprzewodnikiem,
- wewnątrz znajduje się niewielki sklepik i kawiarnia.



#Wyjdźże z dzieckiem #Kraków z dzieckiem #Muzeum Książąt Czartoryskich