Twierdza Kłodzko to piękna i monumentalna budowla. W 1960 roku została uznana za zabytek i od tamtej pory udostępniana jest turystom. Co ciekawe obecnie wytyczona trasa stanowi zaledwie dziesięć procent wielkości całej budowli.


HISTORIA
Góra Forteczna na której znajduje się obecnie Twierdza Kłodzko od bardzo dawna uznawana była za świetne miejsce do obrony. Świadczą o tym zapiski czeskiego kronikarza który już w 981 roku pisał o istnieniu grodu obronnego w tym miejscu. Gród na przełomie XIII i XIV wieku przebudowano na warowny zamek, który służył jako siedziba Piastów władających Ziemią Kłodzką. W trakcie wojny trzydziestoletniej Kłodzko nie zdołało obronić się przed Austriakami, zamek zniszczono i zamieniono go w twierdzę. Następne zmiany przyszły po przegranej pierwszej wojnie śląskiej kiedy to warownia została oddana Prusakom. Wtedy też trwały intensywne prace nad kolejnymi umocnieniami, a sama twierdza odegrała istotną rolę w czasie obrony Śląska w pruskiej kampanii Napoleona. W nocy z 23/24 czerwca  została poddana, jednak ze względu na pokój zawarty w Tylży, twierdzy nigdy nie wydano. Od tamtej pory aż do końca II wojny światowej pełniła rolę ciężkiego wiezienia.

ZWIEDZANIE
Twierdzę można zwiedzać z przewodnikiem, my tym razem postawiliśmy na niespieszną indywidualną wycieczkę. Ścieżka zwiedzania składa się z 9 punktów, które przemierza się w jednym kierunku, a wrócić należy tą samą trasą. Oglądamy najważniejsze punkty budowli od dziedziców przez bastiony, lazaret i na donjonie kończąc. Z pewnością sporą atrakcją jest znajdująca się tutaj replika XVIII wiecznej armaty, warto też przeznaczyć trochę czasu na oglądanie przepięknych widoków roztaczających się z bastionów.

CENNIK BILETÓW
bilet normalny - 27 zł
bilet ulgowy- 22 zł

GODZINY OTWARCIA
IV-X 9.00-18.00
XI-III 9.00-15.00

DOJAZD I PARKING
Adres:ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko
U podnóża Twierdzy znajduje się płatny parking, auto  można zostawić też dalej, na bezpłatnych miejskich parkingach.


Praktyczne informacje:
- Twierdzę Kłodzko można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie, w obu przypadkach cenna biletu jest ta sama,
- na podstawowe zwiedzanie zarezerwujcie sobie ok. 1,5h,
- poza Główną Trasą Turystyczną można zwiedzać również Korytarze kontrminowe (minimalny wiek 5 lat).


#Wyjdźże z dzieckiem #Kotlina Kłodzka #Twierdza Kłodzko #Kłodzko