Jaskinia Niedźwiedzia leży na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie i zachwyca licznymi formami naciekowymi. Warto choć raz odwiedzić to miejsce bo jest to niewątpliwie cud natury.


GODZINY OTWARCIA:
Jaskinia czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków i czwartków w godzinach 9.00 - 16.40 (czwartki czynne w okresie od V do VIII).

CENNIK BILETÓW:
Lipiec i Sierpień:
bilet normalny - 35 zł
bilet ulgowy - 30 zł
Pozostałe miesiące:
bilet normalny - 32 zł
bilet ulgowy - 25 zł
Dodatkowo płatne jest fotografowanie (10 zł) i filmowanie (15 zł).


Bilety do Jaskini Niedźwiedziej zarezerwowaliśmy 3 dni wcześniej. Jeżeli wybieracie się tutaj w sezonie lub w weekend warto to zrobić z jeszcze większym wyprzedzeniem. Auto zostawiamy na płatnym parkingu w Kletnie, z którego  od jaskini dzieli nas pół godziny spokojnego spaceru. Docieramy do pawilonu, tam w kasie odbieramy bilety i oglądamy niewielką wystawę ze szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego na czele. Wejście do jaskini znajduje się wewnątrz pawilonu i odbywa się o wyznaczonych godzinach, wyłącznie z przewodnikiem w niewielkich grupach. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiada historię jaskini, dla zwiedzających udostępniony jest środkowy jej poziom. Wewnątrz możemy oglądać znalezione tutaj kości niedźwiedzia jaskiniowego od którego nazwę wzięła jaskinia.
Liczne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i inne bardzo ciekawe i efektowne formy naciekowe zachwycają swoimi kształtami. Trasa jest dobrze oświetlona, i zwiedza się ją komfortowo. Polecamy jednak zabrać pełne obuwie, wilgotne podłoże  i zalegająca w kilku miejscach woda sprawiły że kilka osób będących w sandałach nie wyszło stąd suchą stopą.

Praktyczne informacje:
- płatny parking znajduje się ok. 30 minut drogi od jaskini,
- do jaskini z parkingu można dojechać meleksem płatnym 15 zł/os.,
- bilety najlepiej zarezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem lub kupić poprzez stronę: http://jaskinianiedzwiedzia.pl/,
- zwiedzanie jaskini trwa ok. 45 minut,
- w jaskini panuje stała temperatura 6 st. C i wysoka wilgotność powietrza,
- przed jaskinią znajduje się niewielki plac zabaw,
- zwiedzanie Jaskini można połączyć z wycieczką na Śnieżnik.


#Wyjdźże z dzieckiem #Kotlina Kłodzka #Jaskinia Niedźwiedzia