Rudawiec najwyższy szczyt Gór Bialskich postanowiliśmy połączyć ze zdobyciem Kowadła najwyższego szczytu Gór Złotych, oba interesujące nas szlaki rozpoczynały się bowiem w Bielicach. Tym sposobem zakończyliśmy naszą przygodę z Kotliną Kłodzką zdobywając kolejno 20 i 21 koronę do Korony Gór Polski.

DOJAZD I PARKING:
Należy kierować się do miejscowości Bielice, tam tuż za mostkiem, naprzeciwko gospodarstwa "Chata na Końcu Świata" znajduje się niewielki parking. W przypadku braku miejsc należy zawrócić aż do Leśniczówki Rudawiec przy której znajduje się znacznie więcej miejsc postojowych.


TRASA:
Bielice, Leśniczówka (szlak zielony) - Rozejście szlaków (szlak zielony) - Iwinka (szlak zielony) - Rudawiec (szlak zielony)- Iwinka - Rozejście szlaków - Bielice, Leśniczówka (szlak zielony) - Pod Kowadłem (szlak zielony/ żółty) - Kowadło - Pod Kowadłem - Bielice, leśniczówka

Pierwszy odcinek naszego szlaku wiedzie szutrową odsłoniętą drogą z której po niespełna 2 kilometrach odbijamy w prawo. Tutaj czeka nas bardzo strome ale niezbyt długie podejście. Dalej szlak na chwilę się wypłaszcza by znów zaskoczyć nas stromizną. Po pokonaniu tego odcinka wędrujemy przyjemną acz miejscami wąską leśną ścieżką. Dochodzimy do granicy z Czechami i  podążamy wzdłuż słupów granicznych, mijamy Polską Horę skąd już minuty dzielą nas od Rudawca. Na szczycie robimy krótką przerwę i schodzimy w dół, w końcu czeka nas jeszcze wspinaczka na Kowadło.

Po zejściu na dół robimy dłuższy odpoczynek przy niewielkiej rzece Biała Lądecka. W końcu przyda się porządne wymoczenie stóp przed atakiem na Kowadło. Startujemy w południe, początkowo szlak prowadzi szutrową drogą na którą niemiłosiernie świeci słońce. Mniej więcej  połowie drogi odbijamy w prawo. Leśna ścieżka jest znacznie bardziej przyjemna co wcale nie oznacza że mniej wymagająca. Szlak na Kowadło pomimo iż niezbyt długi potrafi nieźle dać w kość. Nie ma tutaj chwili odpoczynku, cały czas wspinamy się pod górę. Dlatego kiedy w końcu docieramy na szczyt padamy ze zmęczenia ale również nie kryjemy dumy z tego że udało się zdobyć 21 koronę. Powoli wracamy zielonym szlakiem do parkingu.  

Praktyczne informacje:
- przejście całej trasy zajęło nam ok. 6 h,
- połączenie tych dwóch szczytów to dosyć forsowna i wymagająca trasa.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Rudawiec #Góry Bialskie #Korona Gór Polski