Z serii na niepogodę polecamy Kopalnię Soli w Bochni. Wybraliśmy się tam gdy nasza najmłodsza córa miała zaledwie 4 miesiące (była w chuście).

Zjazd do kopalni odbywa się szybem Campi, przy ulicy Campi 15. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu przed wejściem do szybu, a bilety kupić na miejscu bez wcześniejszej rezerwacji.
Wycieczka w kopalni rozpoczyna się od zjazdu na dół windą górniczą, co dla dzieci już jest niemałą atrakcją. Trasę podziemną pokonuje się pieszo, a cała wycieczka ma multimedialny charakter. Wewnątrz można zobaczyć rzeźby solne i narzędzia górnicze, a przewodnicy z pasją opowiadają historię kopalni. Nas szczególnie zainteresowała informacja o koniach pracujących pod ziemią, które po wyjeździe na powierzchnię ślepły, oczywiście dowiedzieliśmy się również, jak udało się (z czasem) rozwiązać ten problem.


Wędrując podziemnymi korytarzami dotarliśmy do kaplicy. Odbywają się tam msze święte, w których można wziąć udział - konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.  Największą atrakcją całej wycieczki okazała się podziemna kolejka, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Na sam koniec dotarliśmy do komory Ważyn, można do niej zejść po schodach lub zjechać na 140 metrowej zjeżdżalni, na specjalnej poduszce. W komorze dostaliśmy ok. 30 minut czasu wolnego, który można spożytkować na wypicie kawy,zjedzenie pizzy w podziemnej restauracji czy grę w piłkę na znajdującym się tam boisku. Do podstawowego zwiedzania można dokupić przeprawę łodzią, my jednak nie skorzystaliśmy z tej atrakcji, ponieważ dostępna jest ona dla dzieci od lat 3. Po wyjściu z komory Ważyn, udaliśmy się w drogę powrotną i wyjechaliśmy windą górniczą na powierzchnię, w ten sposób kończąc naszą przygodę.


Podsumowanie:
Obsługa Kopalni jest przemiła, przewodnicy wszystko wyjaśniają, podczas zwiedzania nie ma mowy o pośpiechu i można o wszystko zapytać. Wspaniały mikroklimat panujący w kopalni na pewno będzie miał korzystny wpływ na nasze zdrowie, a po zjechaniu "na dół"  po prostu lepiej się oddycha.
 
Informacje praktyczne:
- zwiedzanie trwa ok. 3 godzin,
- my skorzystaliśmy z podstawowej trasy turystycznej, w kopalni są jeszcze dwie trasy o podwyższonym stopniu trudności,
- temperatura w kopalni 14-16 stopni C.,
- żeby mieć możliwość zjazdu na zjeżdżalni należy posiadać długie spodnie, pełne obuwie i mieć powyżej 9 lat :),
- do biletu można dokupić przeprawę łodzią (od lat 3),
- dzieci do 3 lat zwiedzają za darmo.


#Kopalnia Soli w Bochni #Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem