Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2024. W kategorii „największych producentów srebra” KGHM ponownie zajmuje drugie miejsce w globalnym rankingu.

– Od lat należymy do największych i najbardziej znaczących producentów srebra w branży. Nasza mocna pozycja na globalnym rynku nie wynika tylko z wielkości produkcji, srebro sygnowane znakiem KGHM wyróżnia jakość doceniana przez klientów na całym świecie. Takie znakomite rezultaty to wynik świetnej pracy załogi – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM Polska Miedź rocznie produkuje ok. 1200 ton srebra i od wielu lat zajmuje wysoką pozycję wśród największych producentów srebra na świecie. Spółka sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały, do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Produkcja srebra w KGHM

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu.  

Właściwości srebra

Srebro, ze względu na unikalne właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Ogółem przemysł zużywa ok. 40 proc. światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny.

Ciekawostki o srebrze:

  •     w przyrodzie srebro jest rzadko spotykane jako czysty metal - występuje najczęściej w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota
  •     ma unikatowe właściwości fizyczne – jest ciągliwe i kowalne, o lśniącym połysku
  •     ma największą przewodność elektryczną i cieplną
  •     cechuje się najjaśniejszą barwą
  •     już w starożytności było cenione jako metal szlachetny do wyrobu biżuterii i jako waluta
  •     obecnie srebro używane jest m. in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster, instrumentów muzycznych
  •     dzięki właściwościom bakteriobójczym znalazło nawet zastosowanie w medycynie – do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw


Od Lat KGHM wspiera Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy w ramach Festiwalu SREBRO.  Miedziowa spółka przekazuje 5 kg granulatu srebra na nagrody dla laureatów Konkursu. Dla zobrazowania znaczenia nagrody można powiedzieć, że z 5 kg złotnik wykona np. 1000 obrączek, 500 par kolczyków lub 250 bransoletek.

Międzynarodowy ranking producentów srebra

Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.