Najlepszy moment na odchudzanie jest teraz, w październiku – przekonują amerykańscy naukowcy. Oczywiście, że tak – dodają polscy eksperci z Fundacji Medycyny Stylu Życia.

Za niespełna 10 lat połowa populacji będzie otyła - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.  Tyjemy w zastraszającym tempie, a jesienią i zimą gromadzimy dodatkowe kilogramy najszybciej.  Coraz mniej się ruszamy, coraz więcej czasu spędzamy przed telewizorem. Częściej sięgamy po słodycze. Nasze jesienno - zimowe rozleniwienie trwa w najlepsze, a z odchudzaniem czekamy do wiosny. Tyle tylko, że jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Cornell Food and Brand Lab, najlepszym miesiącem na odchudzanie jest… październik. Jeśli poważnie myślimy o zdrowym odżywianiu i aktywnym stylu życia, nasza metamorfoza powinna rozpocząć się właśnie teraz.

Odchudzanie jesienią? Jak najbardziej!
Wyjście poza utarty schemat jest bardzo dobrym pomysłem. Jesienne odchudzanie to wyzwanie, które może przynieść spore korzyści. Zdrowsze odżywianie, ruch to nie tylko poprawa wyglądu, ale też samopoczucia. To realne wypowiedzenie wojny jesiennej depresji – zapewnia coach, trener i psycholog Magdalena Horodecka.  

Jesienna depresja idzie w parze z jesiennym przybieraniem na wadze. A z każdym tygodniem będzie coraz gorzej. Do tego za dwa miesiące święta, które większość z nas spędzi przy suto zastawionym stole.
- Bardzo często to jest zapętlanie się. Jemy, żeby poprawić sobie samopoczucie, ale tyjemy obniżając poczucie własnej wartości i otwierając drzwi depresji – tłumaczy Magdalena Horodecka.
Dlatego tak ważne jest działanie tu i teraz. Zwłaszcza, że chorych na otyłość w Polsce przybywa. Jesteśmy jednym z najszybciej tyjących krajów w Europie! Już co drugi Polak zmaga się z nadwagą lub otyłością. W dodatku, jak przekonują naukowcy, uniwersalne zasady dotyczące odchudzania nie przynoszą zamierzonych efektów. Stosowanie diet z Internetu nie tylko nie pomaga, ale wręcz szkodzi – ostrzegają dietetycy.- Najczęściej przyczyną niepowodzenia w odchudzaniu jest brak zindywidualizowanego podejścia do zaleceń zarówno dietetycznych jak i treningowych. Różnimy się od siebie pod względem tempa metabolicznego, zapotrzebowania na kalorie, składniki odżywcze, ryzyka wystąpienia efektu „jo-jo” czy łatwości w zaspokojeniu uczucia głodu – podkreśla Lidia Trawińska z Fundacji Medycyny Stylu Życia.

Jak najefektywniej zrzucić zbędne kilogramy?
Jak przekonują naukowcy, kompleksowo i zgodnie ze swoim genetycznym kodem. Dziś już nie stanowi żadnego problemu sprawdzenie ojcostwa, czy genetycznej możliwości zachorowania na choroby  dziedziczne, neurologiczne lub nowotworowe. Ta gałąź nauki poszła tak do przodu, że obecnie można za pomocą testów genetycznych spersonalizować program odchudzania, z ułożonym, bardzo dokładnie planem żywieniowym, a także planem odpowiednich ćwiczeń. Można także indywidualnie zbadać zapotrzebowanie na mikroskładniki odżywcze, co wpływa na problemy metaboliczne. Można też określić czy zażywane przez nas leki zwalczą daną chorobę czy nie.
Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest stworzenie  diety „szytej na miarę”, co pozwoli uzyskać do 2,5 razy lepsze rezultaty podczas procesu odchudzania. Pozwala to także dowiedzieć się, czy przyczyną otyłości są tłuszcze czy węglowodany, czy ćwiczenia siłowe lub wysiłkowe dadzą widoczne rezultaty, ile i jakich mikro i makroskładników należy spożywać oraz gdzie w ciele odkłada się tkanka tłuszczowa. Badania genetyczne dają też wiedzę o tym jak mocne jest u pacjenta uczucie głodu i sytości, ile posiłków dziennie powinnien spożywać, czy tłuszcze omega-3 wywierają korzystny efekt na jego zdrowie i jak bardzo podatny jest na efekt jo-jo. W końcu nie trzeba działać na "ślepo". Eksperci Medycyny Stylu Życia namawiają do odejścia od utartego schematu odchudzania. Ich zdaniem tylko poznanie własnego organizmu i dopasowanie do niego optymalnej diety oraz zakresu i rodzaju ćwiczeń gwarantuje sukces. Dzięki testom genetycznym dostajemy niejako indywidualną instrukcję obsługi pacjenta i tego jaki plan odchudzania będzie dla niego najbardziej skuteczny – tłumaczy dietetyk kliniczny Lidia Trawińska, na co dzień lecząca pacjentów w klinice VIMED.
Fundacja Medycyny Stylu Życia powstała między innymi po to, by przeciwdziałać otyłości. Podobnie jak klinika VIMED, posiada ona rekomendację światowej sławy biochemika, profesora Colina Campbella, autora największych na świecie badań dotyczących odżywiania. Odwiedziłem w Stanach Zjednoczonych i innych krajach wiele klinik, które wykorzystują zalecenia poruszane w mojej książce „Nowoczesne zasady odżywiania”. Żadna z nich nie odnosi jednak takich sukcesów jak VIMED! Szczególnie podoba mi się holistyczne podejście kliniki VIMED w stosowanych terapiach Medycyny Stylu Życia — mówił  Colin Campbell po wizycie w klinice w tym roku. Dzięki wdrożeniu diety zgodnej z kodem DNA można nie tylko uniknąć przyrostu masy ciała w okresie jesienno - zimowym, ale również zmniejszyć ryzyko rozwoju poważnych chorób przewlekłych i znacząco podnieść poziom endorfin w organizmie.

###
24 października, w Światowym Dniu Walki z Otyłością Fundacja Medycyny Stylu Życia rusza z kampanią "Kocham, nie tuczę". Akcja adresowana jest do rodziców, a jej celem jest uświadomienie rodzicom jak poważne konsekwencje ma nieleczona otyłość. W Polsce już co piąte dziecko w wieku przedszkolnym cierpi na tę chorobę. Jeśli obecne trendy się utrzymają, to w 2025 r. na otyłość będzie już cierpieć 18 proc. wszystkich mężczyzn i 21 proc. kobiet na świecie. Dlatego też młode pokolenie Polaków może żyć krócej od pokolenia swoich rodziców.
Centrum Medyczne VIMED – pierwsza w Europie placówka, która w sposób kompleksowy stosuje podejście określane jako Medycyna Stylu Życia. Prowadzi placówki w Warszawie i w Krakowie mając pod opieką dziesiątki tysięcy pacjentów, którzy znajdują tu rozwiązanie bardzo poważnych problemów zdrowotnych, także otyłości.  Tysiące ludzi dzięki VIMED odzyskały prawidłową masę ciała, uzyskując jednocześnie spektakularny efekt odmładzający. Personalizacja leczenia, możliwa dzięki wdrożeniu najnowszych zdobyczy immunologii, nutrigenetyki oraz farmakogenetyki, pozwala na skuteczne leczenie większości chorób cywilizacyjnych. Wyniki prac badawczych T. Colina Campbella opublikowane w jego książce "The China Study" w roku 2006, stanowiły istotną inspirację dla specjalistów kliniki, którzy opracowali unikalną koncepcję swojej autorskiej metodologii zwanej Terapią Fenotypową ze względu na spersonalizowane zastosowanie najnowszej metodologii. Centrum Medyczne VIMED to jeden z pierwszych na świecie ośrodków oferujących tak nowoczesne i kompleksowe podejście do zwalczania szeregu chorób przewlekłych metodami naturalnymi.  Za opracowaną w 2008 roku Terapię Fenotypową – opartą o diagnostykę immunologiczną oraz wdrożoną w roku 2014 Terapię Genotypową opartą o zaawansowane badania genetyczne, Centrum Medyczne VIMED otrzymało Medale Europejskie w latach 2014 i 2015.  W roku 2015 firma została także wyróżniona przez Ministra Gospodarki tytułem Ambasador Polskiej Gospodarki w kategorii Kreator Rozwiązań XXI wieku.