Jaskinia Wierzchowska Górna posiada najdłuższą trasę turystyczną wśród jaskiń znajdujących się w Polsce i jest największym tego typu obiektem na terenie Jury Krakowskiej.

Wybierając się tutaj kierujemy się do wsi Wierzchowice oddalonej od Krakowa o ok. 20 km. Położenie groty jest całkiem dobrze oznakowane: z parkingu w centrum wsi po 800 metrach docieramy do jej wejścia.

Po drodze mijamy jeszcze dwie jaskinie: Mamutową i Dziką. Żadna z nich nie jest  przystosowana do ruchu turystycznego, ale można do nich bez problemu wejść kierując się wydeptanymi ścieżkami.

Wejście do jaskini Wierzchowskiej Górnej możliwe jest tylko z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób przedstawia historię tego miejsca. Długość trasy to 700 metrów, a temperatura panująca wewnątrz to ok. 8 st.C.. W lecie warto wziąć coś cieplejszego, w chłodniejsze dni w jaskini można się nawet nieco ogrzać. Na trasie do pokonania schody, jest też dość ślisko dlatego zaleca się pełne obuwie.

Wewnątrz podążamy ciągiem korytarzy i sal wyznaczoną, oświetloną trasą. Przechodzimy od Hoteliku do Sali z Kotłami i Sali Człowieka Pierwotnego. Możemy tutaj zobaczyć kości niedźwiedzi jaskiniowych i innych zwierząt, znalezione podczas odmulania jaskini. Największą atrakcją okazują się hibernujące nietoperze zwisające z sufitu. W ubiegłym roku naliczono ich aż 123.
Z powodu niesamowitego widoku nietoperzy polecamy wybranie się tutaj właśnie
późną jesienią.


Praktyczne informacje:
- bezpłatny parking znajduje się niecały kilometr od jaskini,
- przy parkingu jest całkiem dobrze wyposażony plac zabaw,
- wejścia do jaskini odbywają się o pełnych godzinach, czas zwiedzania to 50 minut,
- jaskinia otwarta sezonowo od kwietnia do końca listopada, a także w każdy weekend pierwszego kwartału, szczegółowe inf. na stronie: http://www.jaskiniawierzchowska.pl/index.php?strona=43,
- cennik biletów: normalny 17 zł, ulgowy 15 zł, dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny.#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Jaskinia Wierzchowska