Zależy wam na ogrodzie o niepowtarzalnym stylu? Warto zatem postawić na tradycję i zaprojektować ogród w stylu wiejskim.

Istnieje wiele typów ogrodów. Jednym z typów który jest mocno niedoceniany jest ogród w stylu wiejskim. W tego typu ogrodzie nie może zabraknąć takich elementów jak zioła, kwiaty czy też drzewa. W tym artykule podpowiemy wam zatem jak urządzić ogród w stylu wiejskim.

W przypadku tradycyjnych ogrodów wiejskich centralny punkt stanowi fontanna oraz otaczające ją kwiaty. Elementy takie jak sad i warzywnik stanowiły natomiast osobny element i były zlokalizowane w osobnej części gospodarstwa. W ogrodzie tego rodzaju powszechnie stosowane były również małe, wiklinowe płotki. Pozwalały one na podzielenie przestrzeni na regularne kwatery. Warto zatem podchodząc teraz do projektowania wiejskiego ogrodu skorzystać z takowych inspiracji.

Zacznijmy zatem od kwiatów jakie powinny znaleźć się w ogrodzie wiejskim. W tego przypadku ogrodzie najlepiej sprawdzą się kwiaty o mocnych, nasyconych barwach i kontrastowych połączeniach. Również pewien nieład w przypadku ułożenia kwaitów w ogordzie wiejskim jest jak najbardziej dopuszczalny. Dobierając zatem kwiaty do ogrodu warto postawić na takie które stanowią nasze rodzime gatunki. Decydując się na ogród wiejski lepiej będzie zrezygnować z roślin egzotycznych. Do ogrodu wiejskiego możemy zatem polecić takie kwaity jak chabry, dzwonki, jeżówki, lilie, maki, piwonie, marerytki czy też dalie.

W ogrodzie wiejskim znaleźć muszą się też różnego rodzaju zioła. Pozwolą one napełnić cały ogród wspaniałymi aromatami. Można do tego celu wykorzystać na przykład lawendę lub macierzanka. Z kilku ziół można stworzyć też oddzielny mini ogród ziołowy i zlokalizować go między kwitnącymi roślinami ozdobnymi. Do stworzenia mini ziołowego ogrodu nadadzą się takie zioła jak lubczyk, arcydzięgla czy też koper lub czarnuszek.

Ogród w stylu wiejskim nie może obejść się też bez drzew. Najlepiej sprawdzą sięoczywiście nasze rodzime gatunki. W ogrodzie wiejskim można postawić zarówno na drzewa owocowe takie jak jabłonie czy grusze oraz na takie gatunki jak klony. Szczególnie dobrze wyglądać będzie chociażby klon pospolity czy też wierzba.