Niemal każdy pacjent w szpitalu  ma założoną kaniulę lub cewnik naczyniowy w pewnym momencie terapii. Zakażenia krwi związane z ich stosowaniem (OZK) stanowią poważny problem podczas hospitalizacji pacjentów. Wymagają dodatkowego, a zatem dłuższego leczenia, zwiększając koszty ponoszone przez szpitale oraz mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w tym do śmierci pacjenta. Aby rozwiązać ten problem, 3M oferuje bakteriobójczy opatrunek do mocowania i zabezpieczania cewników naczyniowych – 3M™ Tegaderm™ CHG zawierający, uznawany za najbardziej efektywny w prewencji zakażeń odcewnikowych, glukonian chlorheksydyny.

Badania kliniczne potwierdzają, że opatrunek 3M™ Tegaderm™ CHG ogranicza w bardzo wysokim stopniu prawdopodobieństwo wystąpienia OZK, przez co jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi w zapobieganiu infekcjom. Innowacyjna technologia hydrożelu z glukonianem chlorheksydyny sprawia, że leczenie pacjentów jest zawsze pewne i skuteczne – mówi Wojciech Kostro, Dyrektor Rynku Krajowego Grupy Biznesowej Ochrona Zdrowia w 3M Poland.
Innowacyjna technologia hydrożelu z glukonianem chlorheksydyny – najlepszy sposób na zapewnienie bezpiecznej linii naczyniowej
Opatrunek 3M™ Tegaderm™ CHG zawiera hydrożel  z glukonianem chlorheksydyny (CHG), który uwalniając środek bakteriobójczy natychmiastowo i ciągle po przyklejeniu na skórę, chroni miejsce wkłucia przed zakażeniem szerzącym się drogą zewnątrz-kanałową, powodowanym przez florę bakteryjną na skórze pacjenta, główną przyczyną OZK.
Hydrożel zawiera 2 procentowy dwu-glukonian chlorheksydyny, który skuteczniej zabija bakterie niż, niż 70-procentowy roztwór alkoholu izopropylowego i jodopowidon z 10-procentową zawartością jodu. Hydrożel z CHG ma właściwości absorpcyjne, wchłania krew, wysięk i wydzielinę z miejsca wkłucia zapewniając przez cały czas działanie bakteriobójcze. Wszystko to sprawia, że 3M™ Tegaderm™ CHG jest wielofunkcyjnym opatrunkiem antybakteryjnym, który gwarantuje skuteczną ochronę i zmniejsza ryzyko zakażeń u pacjentów.

Zaprojektowany z myślą o łatwości użycia
Miejsce wkłucia do żyły, zakładane w celu prowadzenia terapii drogą dożylną, zaleca się zabezpieczać przezroczystymi opatrunkami barierowymi, takimi jak Tegaderm CHG, które umożliwiają ciągłą wizualną inspekcję miejsca wkłucia cewnika. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie zakażenia lub innych powikłań. Opatrunki przezroczyste umożliwiają pacjentowi kąpiel i prysznic bez obawy o przemoczenie opatrunku oraz wymagają rzadszych zmian niż typowe opatrunki z gazy i przylepca. Ponadto opatrunek Tegaderm CHG jest wodoodporny, dzięki czemu stanowi sterylną barierę dla zewnętrznego zanieczyszczenia, bakterii i wirusów. Unikatowy kształt Tegaderm™ CHG sprawia, że zakładanie opatrunku jest intuicyjne i łatwe zarówno dla pacjenta, jak i pielęgniarki. Podobnie jak inne opatrunki z linii Tegaderm™, zawiera hipoalergiczny klej bez lateksu, który nie podrażnia skóry pacjenta.

Wielofunkcyjny opatrunek bakteriobójczy preferowany przez praktyków
W ramach badań klinicznych dyplomowane pielęgniarki zostały poproszone o ocenę opatrunku Tegaderm™ CHG. Pozytywnie oceniły jego ogólne działanie, łatwość prawidłowej aplikacji oraz możliwość obserwacji miejsca wkłucia. Eksperci nie mogą się mylić - Tegaderm™ CHG to wszystko, czego potrzeba do ochrony miejsca wkłucia!