Średnio każdy z domowników zużywa codziennie aż 22 litry gorącej wody o temperaturze 60˚C. Dlatego urządzenie, które ma zapewnić nam ciepłą wodę należy wybrać starannie i dostosować do liczby domowników i ich przyzwyczajeń.
 
Od czego zależy wybór urządzenia?
Ogrzewacz, który ma wytwarzać ciepłą wodę w Twoim domu lub mieszkaniu, powinien być dostosowany m.in. do:
- istniejącej instalacji grzewczej
- wielkości i przyzwyczajeń rodziny
- dostępnej energii
- liczby punktów poboru ciepłej wody
- warunków technicznych danego lokalu.
 
Dlaczego ogrzewacz pojemnościowy?
Wybieramy go ze względu na:
1. Trwałość i wydajność.
2. Dużą rezerwę ciepłej wody - zapewnia możliwość obsługi wielu punktów poboru (nawet, gdy w tym samym momencie korzysta z nich kilka osób).
3. Możliwość pracy w tańszej taryfie energii (II taryfie - tzw. nocnej).
4. Możliwość współpracy z dowolnym źródłem zewnętrznym (jako wymiennik c.w.u.), które produkuje ciepłą wodę użytkową (kocioł C.O., solar, pompa ciepła czy kominek).
5. Instalację w pozycji pionowej lub poziomej.
6. Zdalne zarządzenie przy pomocy aplikacji Cozytouch (w przypadku najnowszych modeli).
 
Jaką pojemność ogrzewacza możemy wybrać?
1. Małą.
- to urządzenia o pojemności od 10 do 50 litrów
- ich cechą charakterystyczną jest niewielka średnica
- możesz łatwo ukryć je w zabudowie dowolnego pomieszczenia.
 
2. Średnią.
- gama od 80 do 150 litrów
- ogrzewacze o średniej pojemności dostępne są w 2 wersjach (możesz zamontować je w pionie lub poziomie).
 
3. Dużą.
- zaliczamy do niej modele, których pojemność wynosi między 200, a 3000 litrów!
- to ogrzewacze stojące, które nie wymagają specyficznego montażu
- charakteryzują się największą akumulacją ciepłej wody
- są użytkowane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, małym biznesie, gastronomii, hotelarstwie i w budynkach użyteczności publicznej.
 
Jaka ochrona przed korozją?
Wszystko, co najważniejsze w konstrukcji ogrzewacza nie jest widoczne, gdyż znajduje się w jego wnętrzu. Zbiornik wykonany jest z metalu, a materiał ten we współpracy z wodą naturalnie ulega korozji. Dlatego we wnętrzu ogrzewacza powinny znaleźć się takie elementy jak:
 
1. Anoda magnezowa.
Pomaga osiągnąć równowagę chemiczną wody. To anoda ma ulegać korozji, a nie konstrukcja zbiornika! Jej żywotność jest dosyć trudna do określenia (większość producentów nakazuje wymianę anody co 12-18 miesięcy).
 
2. Anoda tytanowa.
Najbardziej zaawansowany system ochrony antykorozyjnej, jaki posiadają ogrzewacze. Tworzony jest przez aktywną anodę tytanową i cyfrowy generator napięcia, który indukuje prąd zmienny na stały o b. niskim napięciu i przesyła go do anody. System posiada własny akumulator, który zapewnia jego prawidłową pracę przez kolejne 3 dni (od chwili zaniku napięcia sieciowego).
 
3. Emalia ceramiczna.
Atlantic jako najstarszy producent ogrzewaczy pojemnościowych w Europie ma największe doświadczenie jej stosowaniu. We współpracy z producentami emalii ceramicznej udoskonalono jej skład chemiczny - wzbogacając go pierwiastkami metali szlachetnych (tytan i tlenek miedzi).
 
4. O'pro System.
Ten system ochronny składa się z rezystora stałoprądowego, którego zadaniem jest wyrównanie potencjałów elektromagnetycznych, jakie zachodzą pomiędzy anodą, a grzałką. Dzięki temu wydłużona zostaje żywotność anody magnezowej.
 
Źródło: Atlantic Polska