Wiele osób wybierając obuwie kieruje się przede wszystkim modnym wyglądem i później często płaci za to wysoką cenę. Powinniśmy wybierać buty, które nie tylko prezentują się atrakcyjnie, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko dolegliwości zdrowotnych. Warto postawić na obuwie zdrowotne, które pozwoli uniknąć nie tylko problemów ze stopami, ale także z kręgosłupem.

Skutki dla kręgosłupa.
Negatywny wpływ źle dobranego obuwia na nasze stopy jest dobrze znany. Zwykle zdajemy sobie sprawę, iż chodzenie w nieodpowiednich butach powodować może: płaskostopie, żylaki, obrzęki, haluksy czy odciski. Jednak w kwestii wpływu obuwia na kręgosłup - nasza wiedza bywa mniejsza. Warto wiedzieć, iż niewłaściwie dobrane obuwie może powodować ból pleców, niekiedy uporczywy.

Wydawać by się mogło, iż nasze nogi i plecy nie mają "połączeń", gdyż położone są w pewnej odległości od siebie. Jednak nogi mają wpływ na to jak chodzimy, a to z kolei oddziałuje na postawę całego ciała. Prawidłowa postawa może być zaburzona na skutek napinania mięśni, więzadeł i całego układu ruchu. Źle dobrane obuwie może prowadzić do zniekształcenia sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy, co z kolei może wywołać problemy ze stawami kolanowymi, biodrami i właśnie z kręgosłupem.

Wysokie obcasy.
Ciężar ciała w głównej mierze powinien spoczywać na pięcie. Jednak za sprawą szpilek zostaje przesunięty ku palcom. Skutkiem tego jest większe obciążenie, które działa na nasz kręgosłup. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa prowadzić może do poważnych urazów odcinka:
- lędźwiowo-krzyżowego
- szyjnego.
Częste noszenie butów na wysokim obcasie może spowodować zmiany w ustawieniu nóg, miednicy i kręgosłupa. Skutkuje to poważnymi wadami postawy, których leczenie bywa trudne i długotrwałe.

Baleriny.
Mimo, iż baleriny przez wiele kobiet uznawane są za wygodne buty - ich długotrwałe noszenie również wpływa negatywnie na postawę. Płaska i pozbawiona amortyzacji podeszwa niekorzystnie oddziałuje na stopę i może powodować bóle, które promieniują aż do kolan, a nawet pleców. Dlatego lepiej postawić na obuwie o lepiej wysklepionej podeszwie, która będzie dla stóp bardziej zdrowa.

Japonki.
Podobnie jak w przypadku balerinek - pozornie wydaje się, że to bardzo wygodne buty, jednak sposób ich noszenia jest dla naszych stóp nienaturalny:
- zaczynamy stawiać stopę na jej zewnętrznej części
- odruchowo ściskamy palce.
W japonkach noga jest niestabilna, dodatkowo brakuje nam amortyzacji. Chodzenie w takim obuwiu może powodować schorzenia nie tylko stóp, ale również bioder czy szyi.

Zdrowe obuwie.
Eksperci alarmują, iż z dolegliwościami bólowymi pleców boryka się większość Polaków. Jako główne czynniki tego problemu wymienia się siedzący tryb życia i brak ruchu, jednak czasami przyczyna może leżeć w obuwiu. Jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się bólu pleców - powinniśmy zaopatrzyć się w buty zdrowotne, które bardzo dobrze amortyzują i odciążają. Ich noszenie zapobiega urazom stawów i kręgosłupa. Mogą stosować je osoby, które zmagają się z dyskopatią (i innymi chorobami kręgosłupa) czy z rwą kulszową.

Jakie elementy powinny posiadać?
Właściwości prozdrowotne nadają im takie elementy jak:
- stalowa sprężyna, która amortyzuje szkodliwe dla kręgosłupa mikrowstrząsy i zapobiega przenoszeniu ich na kręgosłup
- zagłębienie pod piętę, które stabilizuje prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi podudzia i zapobiega jej przesuwaniu na boki
- pelota metatarsalna i lekkie podparcie łuku podłużnego - zmieniają korzystnie rozkład nacisków na podeszwowej stronie stopy (szczególne znaczenie dla osób z płaskostopiem podłużnym i zespołem przeciążenia przodostopia)
- wałek podpalcowy zapobiegający zsuwaniu się stopy do przodu.

Buty mają wpływ nie tylko na to jak wyglądamy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Na szczęście nie musimy wybierać "modne czy zdrowe?", gdyż znajdziemy obuwie, które łączy te dwie cechy.

źródło: Baldo Poland