Wiele osób zastanawia się jak powinno wyglądać idealne CV. Już w szkole uczą nas jak to zrobić. Dają wskazówki, jednak to nie wystarczy. Musimy pamiętać, że nasz potencjalny pracodawca dostanie stertę podań do przejrzenia. Dlatego nasze musi być wyjątkowe, aby zostało zapamiętane i przyniosło zamierzony odzew od firmy.
Od czego zacząć ?
Może na początek sprecyzujmy do jakiej firmy chcemy aplikować. Jakie wymagania mają pracodawcy, czego oczekują. Największym naszym błędem jest rozsyłanie jednego CV do niezliczonej ilości firm. Mnóstwo ofert pochodzi z jednego przedsiębiorstwa i możemy przeoczyć to i wysyłać pod jeden adres kilka plików, to będzie sygnał dla pracodawcy, że wysyłamy CV gdzie popadnie nie czytając ofert pracy. Dlatego nie liczmy na spory odzew.
Jeżeli już mamy wybraną ofertę i na przykład są wymagania, których nie spełniamy, możemy dopisać, że jesteśmy w stanie dokształcić się w danym kierunku i wyrażamy chęć własnego rozwoju. To napewno zwróci uwagę. Pod żadnym pozorem nie piszmy kłamstw. Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, a my okażemy się zwykłymi oszustami, kiedy ktoś nas poprosi o przedstawienie dokumentów potwierdzających nasze wykształcenie.
Wygląd CV
Pamiętajmy, aby nasze CV było schludne. Jeżeli zanosimy je osobiście to tym bardziej. Kartka nie powinna być brudna, ani tym bardziej pognieciona. Podanie o pracę jest naszą wizytówką i wiele o nas mówi.
Co powinno znaleźć się w treści?
Przede wszystkim nasze dane, aby były prawdziwe i aktualne. Zwróćmy uwagę aby były łatwo do znalezienia na kartce (możemy pogrubić numer telefonu lub e-mail). Następnie wykształcenie, czyli ukończone szkoły. Ułóżmy je chronologicznie. To samo zróbmy z naszą dotychczasową karierą i miejscami pracy. Pamiętajmy o dopisaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia każdego okresu pracy czy nauki.
Nowoczesne CV posiadają krótki opis danej osoby. Jest to fajna rzecz, gdyż możemy w kilku słowach opowiedzieć o sobie zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
"Jestem młodym, ambitnym i kreatywnym studentem piątego roku ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. W mojej dotychczasowej karierze zawodowej wyróżniałem się dużym zaangażowaniem. Zawsze dążę do wyznaczonych mi celów."
lub
"Jestem absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyłam wychowanie wczesnoszkolne. Jestem miłą i kreatywną osobą, a praca z dziećmi sprawia mi wielką satysfakcję. Praca w Państwa placówce nie tylko będzie kontynuacją mojej kariery zawodowej, ale dzięki niej będę mogła dalej się realizować i spełniać. Potrafię pracować z trudnymi dziećmi, posiadam wiedzę w jaki sposób im pomagać i do nich docierać."
Nowoczesne CV może zawierać oś czasu, lub tabelkę w której w graficzny sposób możemy pokazać naszą aktywność zawodową i ile trwała. Fajnie można przedstawić na przykład kiedy pracujemy i studiujemy w tym samym czasie.
Coś co jest bardzo istotne to nasze zdjęcie. Dobrze aby komponowało się z całością treści. Najlepiej aby był to skan zdjęcia z dowodu osobistego, lub specjalne zrobione podczas sesji, na którym jesteśmy elegancko ubrani. Bardzo złym pomysłem będzie dodawanie zdjęcia z imprezy lub „selfie”. Nie zrobi to dobrego wrażenia i nie zostaniemy odebrani poważnie.
Zainteresowania są niby mało istotne, a jednak potrafią powiedzieć o nas bardzo dużo. Na przykład gry zespołowe jak siatkówka i koszykówka pokazują, że potrafimy pracować zespołowo. A jeśli wpiszemy sobie wędkarstwo, a nasz przyszły szef okaże się zapalonym wędkarzem to może będzie chciał poruszyć ten temat na rozmowie i możemy zostać przez to zapamiętani i co za tym idzie zatrudnieni.
Pamiętajmy, aby nasze CV było adekwatne do pracy jaką chcemy podjąć. Bądźmy kreatywni, używajmy kolorów, ale przede wszystkim aby mówiło samą prawdę o nas.
Idealne CV
Źródło: dostarczył innews.pl
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy