Czy chcesz w trakcie zimy odczuwać w swoim domu ciepło, natomiast podczas lata - chłód? Zadbają o to grzejniki połączone z pompą ciepła. W trakcie zimy ogrzewają za pomocą energii odnawialnej, a podczas lata chłodzą pomieszczenie.

 

Ogrzewanie bez dymu.

Aby ograniczyć emisję pyłów jesteśmy zmuszeni do wymiany źródeł ciepła. Dlatego wiele osób instaluje u siebie pompy, które pobierają ciepło z powietrza (kalorie w nim zawarte stanowią większość energii potrzebnej do ogrzania domu). Podczas ich pracy nie dochodzi do powstawania produktu ubocznego, czyli dymu. Ze względu na niską szkodliwość są najbardziej zalecanym dla środowiska systemem ogrzewania.

 

Wzrost popularności powietrznych pomp ciepła wynika z:

- poprawy efektywności pracy urządzeń tego typu

- zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło (lepsza termoizolacja).

 

Grzejniki z pompą ciepła.

Dynamiczne grzejniki rewersyjne to urządzenia, które:

- wyposażono w wodny wymiennik ciepła

- należy podłączyć je do generatora typu pompa ciepła lub kocioł.

 

Podczas pracy w trybie Eko - 100% energii pochodzi z energii odnawialnej. Jest on zalecany szczególnie podczas nieobecności, która trwa od 12 do 48 godzin.

 

Mroźne dni.

Jednak co w sytuacji, gdy temperatura znacznie spadnie i praca samej pompy ciepła może nie gwarantować utrzymania właściwej temperatury?

 

Konstruktorzy pomyśleli o tym i wyposażyli urządzenie w:

- główny element grzewczy wykonany z aluminium

- folię grzewczą pokrywającą przednią obudowę

- wentylator.

 

Chłodzenie.

System rewersyjny umożliwia automatyczne przejście z trybu grzania do trybu chłodzenia i odwrotnie. Dlatego grzejniki rewersyjne:

- mogą być wykorzystane jako klimatyzatory

- gwarantują komfort cieplny przez cały rok.

 

Ten tryb pracy wpisuje się w tendencję w budownictwie jednorodzinnym - technikami chłodzenia interesuje się coraz więcej inwestorów. Im dom jest bardziej szczelny i docieplony - tym ma wyższe zapotrzebowanie na chłodzenie. Przyczyną jest dodatkowe ciepło wytwarzane:

- podczas gotowania

- przez urządzenia elektryczne.

 

Dodatkowo wentylator.

Dynamiczny grzejnik rewersyjny Panama posiada wentylator, który:

- dogrzeje pomieszczenie (wspomaga pracę elementów grzewczych)

- obniży temperaturę w czasie upalnych dni.

 

Gdy wybierzesz tryb Quiet praca wentylatora będzie ograniczona, a hałas zostanie zminimalizowany do max 21 dBA. Dlatego urządzenie może być zainstalowane np. w sypialni (nie zakłóci Twojego wypoczynku).

 

Czyszczenie i konserwacja.

Aby zachować pełną wydajność grzejnika - staraj się go czyścić przynajmniej 2 razy w roku. Do tego corocznie, aby uniknąć ryzyka zatkania i wycieku - należy zakonserwować zbiornik na skropliny (przegląd można połączyć z przeglądem konserwacyjnym pompy ciepła).

 

źródło: Atlantic Polska