Beata Szydło, premier RP, Mateusz Morawiecki, wicepremier RP, minister rozwoju, Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji i obecny gubernator Odessy, Istvan Mikola, sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, minister spraw zagranicznych Węgier oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej Kongresu – byli uczestnikami uroczystej inauguracji i pierwszej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którą zatytułowano „Geopolityka, bezpieczeństwo, gospodarka. Czy to globalny kryzys?”.
– Jesteśmy otwarci na współpracę. Chcemy budować markę Polski. To nasz ambitny i odważny cel. Życzę owocnych obrad – podsumowała wystąpienie inauguracyjne prezes Rady Ministrów, Beata Szydło.
Kongres otworzyli także przedstawiciele władz regionalnych: Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski i Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Wypowiedzi uczestników uroczystej inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego:
Beata Szydło, premier RP:
– Polska jako poważny gracz na rynku europejskim, członek UE, ma do rozegrania poważną partię gospodarczą. Dziś na Śląsku rozpoczynamy rozmowy o gospodarce w wymiarze europejskim. Dyskusje, które będziecie Państwo prowadzili tu, na Kongresie, powinny być inspiracją dla polityków. Gospodarka to priorytet mojego rządu. Chcemy, by na Śląsku rozwijał się nowoczesny przemysł, a także nowoczesne górnictwo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą inwestować w Polsce, dawać zatrudnienie Polakom i płacić w Polsce podatki.
Mateusz Morawiecki, wicepremier RP, minister rozwoju:
– Musimy dobrze rozpoznawać wyzwania czasu dzisiejszego. Trzeba przekonywać wszystkich, że jesteśmy w stanie wcielić w życie ogromny, wielowątkowy projekt. Nowy model gospodarczy, skupiający w sobie nowoczesne widzenie państwa i gospodarki, a nie model oparty na liberalnych ogólnikach w rodzaju „kapitał nie ma narodowości” czy „państwo nie jest nikomu do niczego potrzebne”. Żyjemy w paradygmacie, którego jeszcze w historii nie testowano. Polski rząd stawia na mocną politykę gospodarczą, stabilną politykę finansową i fiskalną, z akcentem na rozwijające się społeczeństwo.
Istvan Mikola, sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, minister spraw zagranicznych Węgier:
– Staramy się wprowadzać praktyki gospodarcze OECD do węgierskiej gospodarki. Kluczowym elementem rozwoju w Europie jest handel i na nim chcemy oprzeć nasz wzrost. Dla rozwoju kontynentu europejskiego potrzebne są dalsze niwelacje barier handlu międzynarodowego. Właśnie takie obostrzenia są dla małych i średnich przedsiębiorstw największymi przeszkodami rozwoju.
Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji i obecny gubernator Odessy:
– Polacy są dla Ukraińców i Gruzinów wzorem sukcesu gospodarczego.
Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej Kongresu:
– Albert Einstein mówił, że jeśli kierujemy się logiką, możemy dojść od punktu A do punktu B, ale jeśli będziemy kierować się wyobraźnią, możemy dojść wszędzie. Steve Jobs dodawał, że tylko ci, którzy są wystarczająco zwariowani i myślą, że mogą zmienić świat, naprawdę go zmieniają.
Główne nurty tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 w Katowicach to m.in.: energetyka, przemysł, digitalizacja gospodarki, globalna ekspansja i start-upy. W ciągu trzech dni podczas największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej odbędzie się ponad 100 debat i wiele wydarzeń towarzyszących.
Tegorocznej edycji Kongresu towarzyszyć będzie dwudniowe spotkanie polskiej sceny start-upowej z przedstawicielami dużego i dojrzałego biznesu – European Start-up Days, wydarzenie o oryginalnej i dynamicznej formule, które zgromadzi w Spodku dwa tysiące uczestników. W debatach, wystąpieniach i prezentacjach udział wezmą wizjonerzy, prekursorzy innowacyjnych rozwiązań i odnoszący sukcesy przedsiębiorcy różnych branż.
Podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego – poza debatami dedykowanymi poszczególnym gałęziom gospodarki i branżom przemysłu – zaplanowano także dyskusje poświęcone rozwojowi miast i regionów, problematyce społecznej, systemowi opieki zdrowotnej, rynkowi pracy, sektorowi handlowemu. Trzydniowy Kongres uzupełniać będą wydarzenia towarzyszące – gale konkursów, mniej formalne spotkania, prezentacje, specjalistyczne warsztaty i koncerty.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
Gospodarka to priorytet – zainaugurowano VIII Europejski Kongres Gospodarczy
Źródło: Europejski Kongres Gospodarczy
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy