Podrzucamy pomysł na spacer w okolicach Krakowa. Bardzo przyjemna trasa wśród skalnych ostańców i krótka bo niespełna dwukilometrowa pętelka w sam raz na małe nóżki.

Na szlak wyruszyliśmy spod Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, tutaj też znajduje się spory parking, który w okresie letnim zapełnia się już we wczesnych godzinach porannych. Wstęp na teren rezerwatu jest płatny, dodatkowo centrum ma w swojej ofercie wystawę geologiczną. W planach mieliśmy zwiedzanie ww. ekspozycji niestety na miejscu okazało się że wszystko jest zamknięte.

Od początku podążamy za zielonymi oznaczeniami, przechodzimy przez dużą drewnianą bramę i oglądamy skały umieszczone w Lapidarium. Trochę dalej wkraczamy do lasu, gdzie po prawej stronie mijamy Jaskinię Głęboką - zamkniętą w okresie zimowym.
Trasa nie jest trudna
ale roztopy, duża ilość śniegu i lodu sprawia że w kilku miejscach jest naprawdę ślisko. Po dotarciu do Góry Zborów, robimy odpoczynek wśród skalnych ostańców podziwiając przy tym dwóch amatorów wspinaczki.

Do parkingu można wrócić tą samą trasą lub zejść szlakiem zielonym do DK792. Wybraliśmy drugą opcję końcowy odcinek pokonując
chodnikiem przy głównej drodze.
 
Musimy przyznać że w planach mieliśmy jeszcze Skały Rzędowickie, ale warunki tego dnia nie były najlepsze dlatego zrezygnowaliśmy z dalszej wędrówki.


Praktyczne informacje:
- Rezerwat Góra Zborów znajduje się w miejscowości Podlesice ok. 80 km od Krakowa,
- opłata za wstęp na teren rezerwatu to 2zł/os,
- w sezonie można zwiedzać Jaskinię Głęboką znajdującą się na początku trasy.


#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem # Góra Zborów #Jura Krakowsko-Częstochowska