Kiedy matka, ojciec lub dziadkowie nie mogą już dłużej mieszkać sami, a nasza sytuacja nie pozwala na opiekę nad nimi, pojawia się pytanie: co dalej? Dom starców, czyli rozstanie seniora z ukochanym zwierzęciem i samotność? Wcale nie musi to tak wyglądać. Specjalnie zaprojektowane osiedla – realizujące zachodnie idee – są już w Polsce dostępne, przez co podejście do opieki nad osobami starszymi się zmienia.

Starych drzew się nie przesadza, ale czasem nie ma innego wyjścia. Przeprowadzka to jednak duży stres dla seniora, więc należy zadbać, aby osoba starsza poczuła się w nowym miejscu jak w domu.

Jak mówi serwisowi infoWire.pl Rafał Kunicki, prezes zarządu firmy Senior Apartments: „Do apartamentów senioralnych można przenieść się z własnymi meblami i pamiątkami, do których jesteśmy przywiązani. Jeśli chcemy zamieszkać z czworonożnym pupilem, nie ma problemu. W tym miejscu to senior ma być gospodarzem, decydować o sobie, a w razie potrzeby – korzystać z dostępnej pomocy, ale tylko wtedy, gdy sam sobie tego życzy”.

Apartamenty są dostosowane do wymogów osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest też zagwarantowany szeroki dostęp do usług medycznych i obsługa, która zapewnia opiekę praktycznie każdemu seniorowi. Nie trzeba więc się obawiać, że pogorszenie stanu zdrowia zmusi najbliższych do kolejnej przeprowadzki. Jedynie osoby wymagające stałej hospitalizacji musiałyby rozważyć przeniesienie do placówki medycznej.

Za granicą seniorzy korzystają z o wiele lepszej i dostępniejszej opieki medycznej, dlatego realizacja idei assisted living często sprowadza się tam wyłącznie do przygotowania mieszkań dostosowanych do potrzeb osób starszych. W Polsce ze względu na trudniejszy dostęp do tej opieki usługi lekarskie są zawarte w pakiecie i można z nich korzystać już od momentu zamieszkania w apartamencie.

Na osiedlu apartamentów senioralnych cisza nocna z uwagi na wiek mieszkańców rozpoczyna się o 21, a palenie papierosów jest dozwolone tylko w wyznaczonych strefach. „Seniorzy mogą przyjmować gości bez ograniczeń. Jeśli znajomi planują dłuższy pobyt, należy powiadomić o tym obsługę” – informuje ekspert.