Już w najbliższych dniach, 1-2 marca, Galeria Bronowice zaprasza wszystkich krakowian na akcję edukacyjną wspierającą działania MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. Wydarzenie poświęcone będzie upowszechnieniu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawom, diagnozowaniu i leczeniu.

XVII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy to doskonała okazja, aby zadbać o zdrowie swoje i najbliższych nam osób. Warto więc w dniach 1-2 marca wybrać się do Galerii Bronowice na wydarzenie edukacyjno – informacyjne dotyczące tej choroby. Na zainteresowanych będą tu czekać specjalne stanowiska, przy których każdy chętny będzie mógł m.in. wykonać pomiar glukozy, pomiar tętniczy krwi, pomiar BMI i tkanki tłuszczowej, pomiar CO w wydychanym powietrzu. Pojawi się również punkt samobadania piersi i jąder. Dodatkowo zorganizowane zostaną dwa stanowiska Marrow Hero, przy których uczestnicy akcji uzyskają informacje na temat nowotworów krwi, transplantologii, a także będą mogli zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Od ponad 20 lat Fundacja MATIO walczy o poprawę jakości życia swoich podopiecznych, dostrzeżenie i zrozumienie ich niepełnosprawności przez społeczeństwo, a także upowszechnienie wiedzy o tej chorobie. Hasło tegorocznej kampanii: #NIE WIDAĆ PRAWDA? czytelnie pokazuje, iż mukowiscydoza to choroba, której na pierwszy rzut oka nie widać. Rzadka, genetyczna, nieuleczalna i śmiertelna choroba rujnuje życie chorego w każdym wymiarze: fizycznym, psychicznym i rodzinnym. Chorzy żyją z widmem nieuchronnej śmierci. Prawie połowę swojego krótkiego życia spędzają na rehabilitacji, przestrzeganiu rygorystycznej diety oraz zażywaniu tysięcy sztuk leków rocznie. W ostatnim stadium choroby praktycznie nie opuszczają szpitalnego łóżka.

Organizatorzy akcji w Galerii Bronowice nie zapomnieli również o najmłodszych, w czasie trwania akcji będzie czekał na nich Kostek z Klasą oraz Szpital Pluszowego Misia. Dodatkowo pojawi się stoisko rysowania karykatur twarzy oraz punkt malowania dziecięcych buziek. Działania te mają na celu oswajanie dzieci z sytuacją związaną z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. Nie zabraknie pokazów pierwszej pomocy. Wszystkie badania i aktywności w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy są bezpłatne.