Standardem stało się wykorzystanie poliuretanu, który charakteryzują odpowiednie parametry fizyczne i chemiczne do wykonania wysokiej jakości termoizolacji. Dodatkowym atutem tego materiału jest niższa waga, większa wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie, mniejsza nasiąkliwość czy wreszcie zachowywanie parametrów w dużej amplitudzie temperatur, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań termoizolujących.

Podczas montażu należy zwrócić uwagę, jak materiał w testach będzie zachowywał się w czasie długotrwałej eksploatacji (stabilność, przepuszczalność, spełniane normy). Materiały poliuretanowe posiadają niski współczynnik przewodności cieplnej przy niskiej gęstości w stosunku do innych produktów. W efekcie do uzyskania tych samych norm termoizolacyjnych stosuje się cieńsze (i przy tym lżejsze) warstwy.

Kolejny atut termoizolującej warstwy poliuretanowej są jej właściwości, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zastosowanie odpowiedniego czynnika zwiększającego wytrzymałość na ogień oraz farby ogniochronne stosowane na wierchu powłoki dają w efekcie bardzo wytrzymałą kombinację, zapewniające cenne, dodatkowe minuty na ewakuację ludzi i ratowanie mienia.

PU bardzo efektywnie łączy się z innymi materiałami, dzięki czemu podczas jednego etapu produkcji, zakład jest w stanie przygotować gotowy wyrób zawierający warstwę izolacyjną. Usprawnia to proces montażu, jak i pozwala na pewne oszczędności, gdyż wszystkie nieszczelności można uzupełnić bez rozmontowywania całej konstrukcji. Podczas montażu warstw izolacyjnych warto zwrócić uwagę czy plan pozwala na wykorzystanie istniejących kompozytów, czy należy dokupić materiały do izolacji akustycznej. Specyfikacja jak i wielofunkcyjność dostępnych na rynku produktów pozwala zaoszczędzić wiele wydatków, stosując ten sam materiał do wielu celów.