W Polsce na cukrzycę choruje aż 2,3 miliona osób, na świecie - 422 miliony (dane WHO). 30 lat wcześniej liczba ta była prawie 4 razy niższa. Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna XXI wieku, która w 2030 roku będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, jeśli nie zostaną wdrożone skuteczne programy profilaktyczne i diagnostyczne. Przeczytaj, jakie są objawy cukrzycy i dowiedz się, jakie badania profilaktyczne należy wykonywać.

Leczenie cukrzycy, często tylko objawowe, jest o wiele trudniejsze niż działania profilaktyczne. Dlatego, aby skutecznie chronić się przed tą chorobą, należy przede wszystkim zadbać o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Zamiast posiłków bogatych w tłuszcze i cukry, lepiej wybierać warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste. Warto też regularnie ćwiczyć, np. uprawiać marszobiegi, jeździć na rowerze czy pływać. Systematyczna aktywność fizyczna pomoże utrzymać prawidłową masę ciała.
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, w  wyniku której dochodzi do zatrzymania lub upośledzenia wytwarzania insuliny potrzebnej do metabolizowania cukrów dostarczanych do organizmu. Długotrwały wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych i może skutkować atakiem serca, udarem mózgu, niewydolnością nerek, impotencją oraz przewlekłymi zakażeniami – mówi dr Ewa Kaszuba, internista z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy:

I typu – najczęściej rozpoznawanego u dzieci i młodzieży. Całkowicie zahamowane jest wytwarzanie insuliny – hormonu, którego zadaniem jest obniżanie poziomu cukru we krwi. Chory musi wtedy przyjmować insulinę w postaci zastrzyków.
Objawy:
    wzmożone pragnienie,
    częste oddawanie moczu,
    senność,
    ciągłe uczucie zmęczenia,
    zaburzenia widzenia.

II typu – spowodowana niezdrowym trybem życia, złą dietą i otyłością. Stanowi aż 90% zachorowań. Najczęściej diagnozowana jest u dorosłych. Organizm wytwarza insulinę, ale w niewystarczającej ilości.
Objawy:
    utrata masy ciała,
    apatia,
    duże pragnienie i łaknienie,
    zmęczenie i senność,
    zwiększenie wrażliwości skóry, powstawanie siniaków, świąd,
    mrowienie w stopach,
    zaburzenia erekcji, zapalenie pochwy.

Należy regularnie (najlepiej raz do roku) wykonywać badania profilaktyczne. Bowiem rozpoznanie cukrzycy na wczesnym etapie pozwala podjąć działania chroniące nas przed jej skutkami.

Przynajmniej raz w roku wykonuj poniższe badania:
    analiza moczu,
    badanie poziomu glukozy we krwi na czczo,
    badanie poziomu glukozy we krwi po posiłku.

WHO – fakty na temat cukrzycy

Jakie badania wykonać, by zdiagnozować cukrzycę?