Nowoczesny system drzwiowy może być otwierany bez użycia klucza – przy pomocy opuszka palca, karty lub kodu. W ofercie kluczowych urządzeń wykonawczych znajdują się m.in. rozwiązania, które wzbudzają największe zainteresowanie klientów – czytniki linii papilarnych. Czym różnią się czytniki? I co wybrać – czytnik czy klawiaturę? Pytań może być wiele, dlatego na przykładzie portfolio G-U Polska – wiodącego producenta nowoczesnych systemów okienno-drzwiowych – prezentujemy poszczególne modele.

Czytniki linii papilarnych

Rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Ich zaletą jest przede wszystkim większy poziom bezpieczeństwa, a także brak konieczności posiadania klucza – pamiętania o nim, odpowiedniego przechowywania, pilnowania, dorabiania, etc. W efekcie otwieranie drzwi – przez domowników i osoby, którym udzielono dostępu – jest komfortowe, proste i szybkie. Co ważne, dla większego bezpieczeństwa czytniki nie skanują wszystkich linii papilarnych, a jedynie określone punkty z odcisku palca. Są nie tylko bezpieczne i proste w obsłudze, ale także przyjazne małym dzieciom lub osobom z niepełnosprawnością ruchową, ponieważ wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik, a drzwi – w tym systemie dostępowym wyposażone w silnik A-Öffner lub A-Öffner Servo – same się odryglują. Ponadto systemy biometrycznej kontroli dostępu współpracują ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi z rodziny GU-Secury Automatic, takimi jak np. samoryglujące się zamki GU-Secury Automatic i GU-Secury Automatic-DR, dzięki którym domownicy nie muszą również pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, bo ich zatrzaśnięcie skutkuje automatycznym zaryglowaniem. Jaki czytnik wybrać? W ofercie G-U Polska są 4 modele: ekey dLine, SOMMER, IDENCOM i UniLock. Przyjrzyjmy się im. Czytnik ekey dLine – nowoczesne rozwiązanie do domów jednorodzinnych

Czytnik ekey dLine – nowoczesne rozwiązanie do domów jednorodzinnych

Ten czytnik wyróżnia nowoczesne wzornictwo, niewielki rozmiar i elementy ozdobne, które łatwo dopasować do wyglądu drzwi. Może być zainstalowany zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie drzwi, zachowując taki sam rozmiar. System dostępu z czytnikiem ekey dLine pozwala na otwarcie drzwi poprzez dotknięcie palcem czytnika lub zdalnie – za pomocą smartfonu lub tabletu, dzięki aplikacji ekey bionyx, z której można korzystać w trybie:
 

  • Comfort (wymagane połączenie z Internetem) – umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, a także otrzymywanie powiadomień (poprzez wiadomości Push), że drzwi zostały otwarte za pomocą czytnika linii papilarnych; tryb obsługi Comfort standardowo dostępny jest na licencji;
  • Local – obsługa na miejscu, drogą radiową (Bluetooth); tryb Local jest nielicencjonowany.

Czytnik ekey dLine łatwo zintegrować z systemem inteligentnego domu, a także rozbudować o dowolne funkcje. Aplikacja ekey bionyx pozwala przeglądać wszystkie podłączone urządzenia, punkty dostępowe i użytkowników, a dziennik dostępu umożliwia zabezpieczenie danych konfiguracji. Oprogramowanie czytnika jest inteligentne, dzięki temu otwieranie drzwi jest możliwe także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń, innego ułożenia czy niewielkiego uszkodzenia palca oraz w przypadku zmieniających się (rosnących) palców dzieci. Przy pomocy aplikacji drzwi mogą zostać otworzone zdalnie: dziecku, członkowi rodziny, fachowcowi lub może zostać ustawiony dostęp czasowy, w którym drzwi pozostają otwarte, np. podczas przyjęcia. Możliwa jest też diagnostyka systemu czytnika (konserwacja zapobiegawcza) poprzez zdalne zalogowanie się do systemu klienta.

Czytnik ekey dLine zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki zabezpieczeniu przed próbą uzyskania nieuprawnionego dostępu i zastosowanej technologii czujników RF do rozpoznawania żywego palca. Uprawnienia do wejścia można w prosty sposób nadać 20 osobom.

Czytnik SOMMER – komfortowa i bezpieczna obsługa

SOMMER to klasyczny i prosty w obsłudze czytnik linii papilarnych z intuicyjnym menu (obsługa funkcji nawigacji / pasek nawigacyjny), który może być zamontowany w skrzydle drzwi. Posiada zintegrowane oświetlenie oraz ogrzewany obszar skanowania, odporny na mróz. To ekonomiczne rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników i ochronę antywłamaniową – bowiem cyfrowa ochrona, dzięki 128-bitowemu szyfrowaniu AES z Rollingcode oraz szyfrowana transmisja danych, dzięki łączu radiowemu między czytnikiem a odbiornikiem radiowym, oznaczają brak możliwości zwarcia i zmostkowania. Duża pojemność pamięci czytnika SOMMER umożliwia zakodowanie 50 – 80 odcisków palców oraz nadanie maksymalnie 9 uprawnień administratora (w zależności od stopnia złożoności odcisków).

Czytnik IDENCOM – możliwość nadania uprawnień aż 150 osobom

To ergonomiczny i prosty w obsłudze czytnik linii papilarnych, który można zamontować zarówno na elewacji budynku (montażu natynkowy) przy drzwiach, jak i bezpośrednio na drzwiach – na skrzydle lub ramie. Działanie skanera czytnika opiera się nie tylko na odczycie określonych punktów z opuszków palców, ale także na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania i użycia cudzych odcisków palców. Bezpieczeństwo antywłamaniowe wzmacnia także szyfrowana transmisja, dzięki której nie ma ryzyka nieautoryzowanego otwarcia drzwi. Oprócz certyfikowanych zabezpieczeń przed niechcianą manipulacją, czytnik IDENCOM ma również najpojemniejszą pamięć ze wszystkich czytników z oferty G-U. Umożliwia zakodowanie punktów z opuszków palców aż 150 osób (i zarządzanie nimi). Czytnik IDENCOM może być obsługiwany nie tylko przez skan opuszka palca, ale także przy użyciu pilota. Nie straszne mu są trudne warunki zewnętrzne, ponieważ posiada szczelną obudowę – dobrze znosi opady atmosferyczne, temperatury poniżej zera i upały.

Czytnik UniLock – uniwersalne rozwiązanie i wiele możliwości dostępowych

Czytnik UniLock to rozwiązanie, które łączy w sobie różne systemy kontroli dostępu – czytnik linii papilarnych z czytnikiem numerycznym i czytnikiem RFID. Sprawdzi się zatem w różnych obiektach, bo umożliwia pełną kontrolę dostępu na wielu poziomach – zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Czytnik jest montowany w skrzydle drzwi, posiada elegancki, minimalistyczny i ergonomiczny panel dotykowy. A co najważniejsze – UniLock umożliwia identyfikację użytkowników aż na 5 sposobów, czyli poprzez:

 

  • czytnik linii papilarnych;
  • wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej;
  • transponder (brelok lub karta) RFID – identyfikacja zbliżeniowa za pomocą fal radiowych;
  • smartfon – poprzez Bluetooth lub za pomocą aplikacji SmartLock (obsługa w sieci domowej);
  • otwieranie zdalne, z dowolnego miejsca na świecie, dzięki modułowi Wi-Fi GateWay (opcja dodatkowa, płatna).