Zespół kapliczek i kościołów umieszczonych na słynnych kalwaryjskich dróżkach, pośród parkowych alejek i pięknych widoków na Beskidy przyciągają tutaj rzesze zarówno pielgrzymów jak i turystów. Kalwaria to bowiem miejsce kultu religijnego, ale również unikatowy na skalę europejską kompleks krajobrazowo-architektoniczny.

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1999 roku zostało wpisane na listę UNESCO jako jedyne sanktuarium na świecie. Dróżki Pana Jezusa i Dróżki Matki Bożej stanowiące jego integralną cześć są tłumnie odwiedzane przez pielgrzymów biorących udział w nabożeństwach. Szacuje się że przybywa tutaj blisko 2 miliony pielgrzymów rocznie, najwięcej w Wielkim Tygodniu na odbywające się na dróżkach Misterium Męki Pańskiej.

Spacer dróżkami najlepiej rozpocząć tuż przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej, znajdują się tutaj tabliczki z kierunkami i wyznaczonymi trasami. Mamy do wyboru Dróżki Matki Bożej i Dróżki Pana Jezusa. Z racji tego, że mamy miesiąc październik wybieramy te pierwsze. Trzeba przy tym zaznaczyć, że cześć tras i obiektów na obu dróżkach pokrywa się z sobą.

Dróżki prowadzą wśród drzew, przez park, czasem niewielkie pola. W kilku miejscach przechodzimy przez mało ruchliwe dojazdowe drogi do okolicznych
domostw. Cała trasa przepiękna szczególnie teraz jesienią, gdy idziemy wśród starych dębów i wypatrujemy tak pożądanych przez dzieci kasztanowców. Na trasie przechodzimy przez mosty na rzece Cedron, jeden z nich zwany Mostem Anielskim strzeżony przez cztery majestatyczne anioły zrobił na dzieciakach spore wrażenie.

Na dróżkach pomimo słonecznej soboty spotykamy zaledwie kilku spacerowiczów i dwie grupy pielgrzymkowe. Miejsce jest ciche, piękne i idealne na wyciszenie po tygodniu spędzonym w mieście.
 

Praktyczne informacje:
- duże, bezpłatne parkingi znajdują się tuż przy Sanktuarium,
- długość trasy ok. 6 km,
- mapa dróżek dostępna pod adresem: http://kalwaria.eu/strona/drozki-kalwaryjskie-mapa.

#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Kalwaria Zebrzydowska #Dróżki