Dom Bez Alergii wspiera przedszkola i żłobki w ochronie dzieci przed alergią na roztocza kurzu domowego. Profesjonalny program antyalergicznego czyszczenia pozwala skutecznie wyeliminować substancje uczulające z przedmiotów, z którymi dzieci mają kontakt w trakcie codziennego pobytu w placówce.

Szacuje się, że na alergię cierpi już około 40% populacji. Jednym z najczęściej i najsilniej uczulających alergenów są roztocza kurzu domowego, a ściślej mówiąc białka zawarte w ich odchodach, które to są odpowiedzialne za reakcję alergiczną u osób uczulonych. Roztocza kurzu domowego to pajęczaki zasiedlające pomieszczenia, w których przebywają ludzie – ich naturalnym siedliskiem są skupiska kurzu, zaś pożywieniem – obumarły naskórek. Kolonie roztoczy rozwijają się najczęściej w materacach, dywanach i wykładzinach.

Alergia rozwija się najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji układu odpornościowego na substancje mogące powodować uczulenie. Małe dzieci, których układ immunologiczny dopiero się kształtuje są szczególnie zagrożone rozwojem alergii. Codzienna zabawa na dywanach, w których znajdują się kolonie roztoczy, może w perspektywie kilku, kilkunastu miesięcy prowadzić do wystąpienia objawów alergii wziewnej również u dzieci, które wcześniej nie zgłaszały tego typu dolegliwości. Pierwsze objawy pojawiających się problemów to pogorszenie samopoczucia, chroniczny kaszel lub katar czy powracające infekcje. Nie należy ich bagatelizować, gdyż niekontrolowana i nieleczona alergia może z kolei przekształcić się w astmę.

Skuteczny program profilaktyki przeciw alergii na kurz i roztocza w przedszkolach koncentrować powinien się na systematycznym czyszczeniu dywanów, podłóg, materacy i zabawek, z którymi mają kontakt mali podopieczni. Niestety standardowe odkurzacze, nawet te o przeznaczeniu przemysłowym nie gwarantują odpowiedniej efektywności. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się kurzu, pyłu, roztoczy i innych zanieczyszczeń jest trzepanie dywanu lub wykładziny. Specjalistyczne urządzenia do bezpyłowego trzepania mechanicznego, wyposażone w głowicę trzepiącą (turboszczotkę) i zabezpieczone filtrami HEPA+ zapewniają zdecydowanie wyższą skuteczność niż tradycyjne, znane z osiedlowych podwórek, czyszczenie na trzepaku. W pomieszczeniach z wykładzinami zamontowanymi na stałe, zastosowanie tego typu urządzeń jest jedynym dostępnym sposobem na fizyczne pozbycie się roztoczy i ich odchodów.

Okres ferii zimowych to doskonała okazja by zaplanować kompleksowe, antyalergiczne czyszczenie sal dziecięcych w przedszkolach. Dom Bez Alergii przygotował ofertę czyszczenia obejmującą trzepanie dywanów, materacy i maskotek za pomocą urządzenia Kirby Avalir. Badania przeprowadzone m.in. w przychodni alergologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wykazały, iż skuteczność odkurzającą i filtrującą tych urządzeń wynosi 97-99%.  Program czyszczenia może zostać rozszerzony o pranie pielęgnacyjne dywanów i wykładzin (z zastosowaniem w pełni bezpiecznych preparatów, posiadających pozytywną rekomendację GreenGruard Children & School do stosowania w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci) oraz zabezpieczenie powierzchni preparatami neutralizującymi alergeny oraz zapobiegającymi namnażaniu się roztoczy.