Dolina Nielepicka to bardzo urokliwe miejsce z urozmaiconą trasą przez las oraz z dwoma punktami widokowymi. Dolina nie jest zbyt popularna wśród krakowian, dlatego jeśli szukacie bardziej kameralnego miejsca na rodzinny spacer to serdecznie polecamy.


TRASA:
Nielepice parking (szlak zielony) - Skała z Krzyżem - Skała na Dębowej Górze (szlak niebieski) - Pańskie Kąty - Pierunkowy Dół - Nielepice Parking


Naszą wycieczkę rozpoczynamy w centrum wsi, znajduje się tu spory parking i mapa z przebiegiem szlaków. Dolinkę można przejść idąc szlakiem zielonym zwanym "Szlakiem wokół Nielepic" - jest to nieco dłuższa opcja. My zdecydowaliśmy się na niespełna 5 kilometrową pętelkę początkowo podążając za zielonymi oznaczeniami, a w połowie drogi zmieniając kolor na niebieski.

Szlak zielony bardzo szybko, bo po ok 600 metrach zaprowadził nas do pierwszego punktu widokowego, którym jest Skała z Krzyżem. Na szczycie skały znajduje się ławka, można więc przysiąść i w spokoju podziwiać okolice. My jednak ruszamy dalej, początkowo wśród okolicznych pół, by po chwili wkroczyć do lasu i znów zejść do asfaltowej drogi.Tutaj też znajduje się rozwidlenie szlaków, zmieniamy więc kolor na niebieski i podążamy nim aż do końca naszej wędrówki.

Kolejny punkt widokowy na naszej trasie to Skała na Dębowej Górze, roztaczają się z niej piękne widoki na okolicę. Idąc dalej docieramy do Pańskich Kątów. To miejsce odpoczynku z wiatą i ławkami, a także z tablicami edukacyjnymi dotyczącymi okolicznej flory i fauny. Zatrzymujemy się tutaj na dłuższą chwilę, a następnie schodzimy przez Pierunkowy Dół - piękny wąwóz z ciekawymi formami skalnymi. Zejście nim jest dość strome, w kilku miejscach są też powalone drzewa, niektóre z oznaczeniami szlaku. Ostatni odcinek do parkingu pokonujemy chodnikiem wzdłuż drogi.

Praktyczne informacje:
- z Krakowa do Nielepic dojedziecie w niespełna 30 minut,
- spory parking znajduje się w centrum wsi tuż przy Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego,
- do dolinki można dojechać komunikacją miejską (linia nr. 258),
- część trasy prowadzi wąskim chodnikiem, blisko asfaltowej drogi.


#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Nielepice #Dolina Nielepicka