Malowniczy wąwóz, imponujące ściany skalne i spokojnie płynąca rzeka Sanka. Polecamy to miejsce na niedzielny spacer z dziećmi, tym bardziej że dolinkę można pokonać z wózkiem.

Cała trasa jest bardzo krótka, ale niezwykle malownicza. Po drodze mijamy niewielkie źródło, które wpływa do rzeki Sanki, podziwiamy liczne skały i bardzo szybko docieramy do obrazu Matki Boskiej Skalskiej.
 
Wizerunek powstał 1863 roku i został wykonany
na wapiennej skale przez taternika Walerego Eljasza-Radzikowskiego. W 2011 dzieło zostało odnowione. Obecnie w miejscu tym w wybrane dni w roku odbywają się msze święte, jest też droga krzyżowa której kolejne stacje mijamy idąc schodami w górę.
 
Wspinając się do obrazu warto zboczyć trochę w lewo i przed pierwszą iglicą wejść na wydeptaną ścieżkę prowadzącą do Jaskini Nad Matką Boską. Tutaj już z wózkiem nie wjedziemy, jest też dość stromo, dlatego młodszym pociechom odradzamy wędrówkę w to miejsce.

Wybierając się do doliny Mnikowskiej warto pamiętać, że całkiem niedaleko znajduje się lotnisko Balice. Jeżeli więc chodzi o ciszę i spokój to będzie ciężko! Młodsze dzieci mogą się wystraszyć hałasu startujących samolotów, ale dla starszych to tylko dodatkowa atrakcja.

Praktyczne informacje:
- U wlotu do dolinki znajduje się duży, bezpłatny parking,
- dojazd z Krakowa możliwy autobusem linii nr.209 do przystanku Mników Skałki lub 269 do przystanku Mników Sklep,
- u podnóża skały na której namalowano obraz znajdują się ławki, jest też miejsce aby rozłożyć kocyk.


#Wyjdźże z dzieckiem #okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Mnikowska