Osoby uprawiające wspinaczkę skalną doskonale znają to miejsce. Licznie występujące formy skałkowe, szczególnie w południowej części doliny, przyciągają tutaj amatorów wspomnianej aktywności, ale nie tylko. Ciekawa krajobrazowo dolina, to bowiem miejsce wyjątkowo lubiane przez krakowian.


Swój spacer rozpoczynamy od parkingu we wsi Karniowice. Stamtąd dojście do doliny zajmuje ok. 1h. Wyruszamy idąc asfaltową drogą pod górę, aby po chwili podziwiać piękne widoki rozpościerające się z ... ulicy Widokowej. Schodzimy na drogę polną i wkraczamy na czerwony szlak rowerowy, który prowadzi nas prosto do lasu. Podążamy więc pięknym leśnym wąwozem, gdzie zza drzew wyłaniają się liczne skały.

Po opuszczeniu lasu, wąską ścieżką idziemy już dnem doliny Kobylańskiej. Ścieżkę co chwila przecina potok Kobylanka, zasilany przez liczne wywierzyska, w tym Źródło Antoniego znajdujące się tuż przy polanie. W końcu udaje nam się tam dotrzeć i wspiąć po stromych schodach do groty skalnej, w której umieszczono kapliczkę Matki Boskiej. Trzeba uważać, bo schody w deszczowe dni mogą okazać się bardzo śliskie.

Do samochodu wracamy tą samą drogą. Wybrana  przez nas trasa jest znacznie mniej uczęszczana, co za tym idzie dużo przyjemniejsza. Jednak wkraczając do dolinki od strony wsi Kobylany, można zabrać wózek o dużych kołach i bez większych problemów dotrzeć do ww. polany.

Praktyczne informacje:
- Dolina Kobylańska znajduje się ok. 20 km od Krakowa,
- wejście do doliny możliwe od strony Wsi Kobylany lub Karniowice,
- opisana powyżej trasa nie nadaje się na podróż z wózkiem.


#Wyjdźże z dzieckiem #okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Kobylańska