Dolina Będkowska to najdłuższa z dolin na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ma ok. 8 km długości i uważana jest za jedną z najciekawszych pod względem krajobrazowym.

Spacer rozpoczynamy przy stawach rybnych we wsi Będkowice. Przez dolinę prowadzi asfaltowa droga, która w większości biegnie przez las. Obowiązuje tutaj zakaz ruchu samochodów, niestety po drodze mijaliśmy kilka aut kierujących się w stronę gospody Brandysówka, leżącej w połowie doliny.
 
Pierwszym punktem naszej  wycieczki jest Brama Będkowska. Aby do niej dotrzeć musimy zejść z wygodnej asfaltowej drogi na polną ścieżkę (skręcając w prawo na szlak żółty) i przejść przez potok Będkówka. Brama Będkowska nie jest tak okazała jak Brama Bolechowicka, ale ciekawe formy skalne znajdujące się tuż za nią jak najbardziej polecamy zobaczyć.

Wracając ponownie na asfaltowa ścieżkę kierujemy się dalej w stronę gospody Brandysówka. Tutaj  naszym oczom ukazują się Sokolica, która jest najwyższą skałą wspinaczkową na Jurze, ma ponad 70 m wysokości. 500 metrów dalej przepiękny Szum, największy naturalny wodospad na terenie Dolinek Krakowskich. Tuż za nim możemy zobaczyć skałkę wspinaczkową - Iglicę. Następnie kierując się w lewo i przechodząc na drugą stronę potoku Będkówka dotrzemy do słynnej skały o wymownej nazwie Dupa Słonia, tutaj również możemy podziwiać licznych amatorów wspinaczek. Po takim spacerze odpoczywamy jeszcze chwilę przy wodospadzie i kierujemy się w drogę powrotną.

W planach
mamy ponowne odwiedzenie Doliny Będkowskiej, następnym razem za cel obierzemy sobie jej drugą cześć na czele z Jaskinią Nietoperzową.


Praktyczne informacje:
- auto można zaparkować przy stawach rybnych lub przy gospodzie Brandysówka, przy stawach rybnych parking
  bezpłatny przy Brandysówce również, o ile skorzystamy z ich oferty gastronomicznej,
- trasa nadaje się na podróż z wózkiem,
- zarówno w gospodzie jak i przy stawach rybnych możemy zjeść ciepłe domowe jedzenie, a przy stawach
  kupić także świeże ryby,
- przy gospodzie Brandysówka znajduje się plac zabaw, można także wypożyczyć rowery,
- dla niezmotoryzowanych dojazd z Krakowa możliwy autobusem MPK linia nr. 210.
#Wyjdźże z dzieckiem #okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Będkowska