Skarb Państwa nabędzie przez PZU i PFR drugi co do wielkości bank działający na polskim rynku. Wraz z pozostałymi markami, które już ma w swoich rękach, będzie posiadał 1/3 całego krajowego sektora bankowego. Po spolonizowaniu Alior Banku przyszedł czas na odzyskanie od Włochów Banku Pekao.

Nazwy banków mogą być mylące, a przetasowania w sektorze powodują, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy w czyich rękach znajduje się ich bank. Redakcja Bankier.pl zebrała informacje o pochodzeniu większościowych udziałowców w instytucjach bankowych w Polsce, żeby na infografice pokazać do kogo należą nasze banki.
Dziś Polski Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju poinformowały o przejęciu drugiego banku z włoskich rąk – Banku Pekao. Spośród 22 banków ujętych w analizie, już 8 znajduje się w granicach Polski. Niemcy z kolei posiadają pakiety kontrolne w 4 bankach operujących nad Wisłą, Francja w 3, Stany Zjednoczone w 2, a Wielka Brytania, Holandia, Austria, Hiszpania i Portugalia mają po jednej marce.
W ubiegłym roku część udziałów w naszym rynku stracili Włosi w skutek sprzedaży Alior Banku. Z kolei z naszego kraju zniknęła marka Banku BGŻ i trafiła do Francji w formie spółki Bank BGŻ BNP Paribas.

Infografika i więcej na ten temat: //www.bankier.pl/wiadomosc/Sprawdz-do-kogo-nalezy-twoj-bank-7488390.html