W Polsce co roku powstają nowe atrakcje turystyczne. Niektóre z nich wyróżniają się walorami kulturowymi, inne przyrodniczymi. Są jednak też takie, które zapewniają unikalne zwiedzanie przez wykorzystanie nowatorskich pomysłów i dostarczanie niezapomnianych wrażeń. Jedną z takich atrakcji jest otwarte w 2022 roku pierwsze w Polsce Funzeum. Czym może zaskoczyć nas ten obiekt?

Funzeum zostało zaprojektowane z myślą o kreatywnym połączeniu zabawy i edukacji. Obiekt tworzą 2 multimedialne wystawy: wystawa koloru z instalacjami artystyczno-edukacyjnymi i wystawa światła prezentująca w nietypowy sposób wykorzystanie różnych form naturalnego i sztucznego światła. Zwiedzających może zaskoczyć kilka rzeczy, które składają się na unikalność tego nietypowego muzeum.

Kreatywna przestrzeń nasycona kolorami

Funzeum tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania udostępnionych wystaw. Goście zwiedzający ten obiekt często w opiniach zamieszczanych w mediach społecznościowych podkreślają, że jest to najbardziej kolorowe miejsce jakie do tej pory widzieli. Świadczą o tym także nasycone kolorami zdjęcia wykonane w bajkowych sceneriach Funzeum. Wystawę „Kolor”, jedną z 2 udostępnionych na stałe, tworzą aż 32 ekspozycje, które pozwalają wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie.  Podczas zwiedzania można też odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych, związanych z barwami.

Unikalna na skalę Polski strefa UV i efekty 3D

Druga, główna wystawa Funzeum zatytułowana „Światło” poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Goście w specjalnych okularach 3D mogą w trakcie zwiedzania zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo, aby zapoznać się ze zjawiskiem luminescencji. Bajkowy las fluo wykorzystujący sztuczne źródła światła i lampy UV tworzy ciekawe efekty wizualne i wygląda niesamowicie, co skłania do realizacji inspirujących zdjęć. Na wystawie „Światła” jest szansa także, aby poobcować z dużą ilością zwierciadeł i luster, które pozwalają na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Można także znaleźć się we wewnętrzu ogromnego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster. Ilość zastosowanych rozwiązań w sferze fluo i efektów 3D sprawia, że zwiedzanie obiektu staje się  niezwykłą przygodą.

Interaktywne elementy obiektu wciągająca w kreatywną zabawę

Układ ekspozycji w Funzeum sprawia, że jest praktycznie niemożliwe, aby nie zaangażować się w zabawę w trakcie zwiedzania obiektu. Przestrzeń nietypowego muzeum tworzy ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów. Niektóre z nich można współtworzyć według własnych inspiracji, realizując własne kreacje fotograficzne czy artystyczne. Obiekt daje także możliwość realizacji oryginalnych zdjęć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i kreatywnych pomysłów. Przestrzeń wyróżnia się mnogością miejsc do zabawy dla najmłodszych, w których i u dorosłych "odzywa się" wewnętrzne dziecko.

Koncepcja łącząca w kreatywny sposób rozrywkę i edukację

Wielokolorowe scenerie, interaktywne elementy, multimedialne instalacje w Funzeum służą nie tylko zabawie, ale także edukacji. Na prawie 4000 mkw. zarówno dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać swoją kreatywność i eksperymentować z kolorami i światłem, aby odkrywać jego tajemnice. W trakcie zwiedzania pojawią się zaprezentowane w przystępny i ciekawy sposób nawiązania do historii ludzkości, przedstawiające m.in. niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników, które są niezwykle zabawne i ciekawe. Wizyta w Funzeum pozwoli wyjaśnić tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury oraz znaleźć odpowiedź na wiele pytań m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza?

Zgodnie z założeniami pomysłodawców Funzeum obiekt ma dostarczać dobrej dawki zabawy i odpowiedniej dawki wiedzy osobom w każdym wieku. Czy to się udaje, warto sprawdzić samemu, odwiedzając pierwsze w Polsce Funzeum, które zostało otwarte w 2022 roku w Gliwicach. Na zwiedzających czekają multimedialne wystawy wykorzystujące magię światła i kolorów, których celem jest angażowanie naszych zmysłów, pobudzanie wyobraźni i dostarczanie niezapomnianych przeżyć.