Książki od lat pojawiają się na liście najbardziej popularnych prezentów świątecznych. Obecnie coraz częściej jednak zastanawiamy się czy podarować bliskiej osobie książkę papierową czy elektroniczną. Jakie są główne zalety e-książek, jeśli rozpatrujemy je w kontekście upominku pod choinkę?

Coraz większy wybór tytułów
Polski rynek ebooków rozwija się bardzo dynamicznie i nie tylko ze względu na coraz większą popularność urządzeń do odczytu, ale przede wszystkim dostępność książek w wersji elektronicznej. Do niedawna nowości na rynku ebooków pojawiały się z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do książek tradycyjnych, obecnie większość ebooków jest wprowadzana do oferty wraz z premierą książki papierowej. Wybierając książkę elektroniczną na prezent, mamy więc dużą szansę na  podarowanie bliskiej osobie tytułu z listy tegorocznych bestsellerów. Rozwój polskiego rynku e-książek sprzyja czytaniu w nowoczesnej formie. Wybór tytułów rośnie z roku na rok, aktualnie w ofercie jednego z największych agregatorów e-contentu w Polsce znajdziemy już ponad 48000 tytułów ebooków i prawie 3000 audiobooków.

Karta podarunkowa na e-książkę do włożenia pod choinkę
Dla osoby podarowującej treści cyfrowe w świątecznym prezencie, ważną kwestią jest również forma ich przekazania. Do niedawna voucher prezentowy na ebooka czy audiobooka można było dostarczyć obdarowanemu wyłącznie w formie wiadomości mailowej przesyłając kod do aktywacji usługi. Aktualnie na rynku jest dostępne rozwiązanie z voucherem w formacie pdf, który można wydrukować i włożyć pod choinkę. "Jest to funkcjonalność, która daje podarowującego możliwość personalizacji upominku i przede wszystkim sprawia, iż podarowanie ebooka czy audiobooka zyskuje świąteczny charakter i fizyczną formę "- komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo, sieci dystrybucji treści cyfrowych, która wdrożyła takie rozwiązanie na prezent w swojej księgarni.

Ebooki i audiobooki można wybrać realizując voucher w e-księgarni
Gdy nie jesteśmy pewni, czy trafimy z wyborem e-książki na świąteczny upominek, warto rozważyć skorzystanie z bardzo pomocnego rozwiązania – vouchera z punktami. Możemy podarować bliskiej osobie dowolną liczbę punktów, które później obdarowany wykorzysta na wybrany przez siebie tytuł ebooka czy audiobooka. „Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dostępne już w polskich e-księgarniach. Warto jednak sprawdzić czy punkty na prezent mają określoną datę wykorzystania” – podpowiada Martyna Bednarczyk z Virtualo.pl

Przyjazny sposób pobrania sprezentowanej e-książki
Otrzymaną w prezencie e-książkę można zacząć czytać lub słuchać dosłownie po kilku minutach od otrzymania vouchera z kodem lub jeśli otrzymaliśmy bon z punktami do e-księgarni zamienić na wybrane tytuły. Zazwyczaj pobranie e-książki na podstawie kodu odbywa się w 3-4 prostych ruchach. Wystarczy wejść na stronę księgarni, do której mamy kod, wpisać swój kod we wskazanym miejscu, nacisnąć przycisk pobierz, a wówczas pobrany plik znajdzie się w naszej bibliotece lub na naszym koncie Klienta. Prezent w formie e-książki lub vouchera na ebooki lub audiobooki, obdarowany może pobrać w dowolnym miejscu lub czasie, jedynym koniecznym warunkiem jest aktywne połączenie z Internetem.

Prezent „na czasie”
W dobie nowoczesnych technologii i wysokiej mobilności, ebooki oraz audiobooki są wygodnymi i praktycznymi prezentami, które bliskiej osobie mogą uprzyjemnić czas zarówno w codziennej podróży do pracy, szkoły, jak i podczas wakacji czy w domu. Nie zajmują one miejsca na półce ani w walizce. Dodatkowo e-czytając możemy dowolnie zmieniać wielkość czcionki, co jest szczególnie przydatne dla osób o słabszym wzroku.
Polacy podążają za trendami i kupują coraz więcej ebooków i audiobooków, również w formie upominku. Widać to w e-księgarniach, które wdrożyły przyjazne funkcje zakupu na prezent.