Kopalnia Soli w Wieliczce czy w Bochni, Kopalnia Guido w Zabrzu to dość popularne cele rodzinnych wycieczek. Zabytkowa kopalnia kredy w Chełmie może nie tak okazała jak wymienione powyżej, ale za to oferuje jedyne w swoim rodzaju spotkanie z... duchem.


Naszą podróż rozpoczynamy w Chełmie przy ulicy Lubelskiej 55a, tutaj znajduje się wejście do ciągu podziemnych korytarzy wydrążonych w kredowej skale. Trasa ma długość około 2 km, a największa głębokość na jaką schodzimy to 16 metrów.

Zwiedzanie odbywa się pod czujnym okiem przewodnika, który poza opowiadaniem ciekawych historii dba również o to, aby każdy z uczestników wycieczki bezpiecznie wyszedł z podziemi. Trasa jest oświetlona, jednak bywają miejsca gdzie jest naprawdę ciemno, a korytarze co chwile się rozgałęziają i zmieniają kierunek, przez co łatwo się zgubić.

Wewnątrz możemy zobaczyć niewielkie ekspozycje geologiczne i archeologiczne, a także szyb studni staromiejskiej. Na najmłodszych czeka Duch Bieluch, który jest już nieco stary przez co zatracił zdolność znikania, ale za to spełnia życzenia! Oczywiście pod pewnym warunkiem. Jakim? No właśnie, koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce.

Praktyczne informacje:
- auto można zostawić na bezpłatnych parkingach w centrum miasta,
- cennik biletów: normalny-12 zł, ulgowy-8zł, dzieci do lat 5 wstęp wolny,
- temperatura panująca wewnątrz to 9 st.C, wilgotność 70%,
- wejścia o pełnych godzinach, które zmieniają się w zależności od sezonu, najlepiej wcześniej zadzwonić i zapytać czy danego dnia będzie otwarte (tel. 82 565 25 30).


#Wyjdźże z dzieckiem #Chełmskie Podziemia Kredowe #Duch Bieluch