Centrum edukacji mieści się w Pawilonie Okocimskim na Polanie Lea w Lesie Wolskim. W ofercie są różnego rodzaju warsztaty, zajęcia czy spacery po Lesie Wolskim. Byliśmy w centrum już dwa razy i na pewno wybierzemy się tutaj ponownie.


Pawilon Okocimski
Pawilon zaprojektowany przez Jana Ogłódka, otwarty w 1936 roku przez lata miał się świetnie, działała tutaj nawet popularna krakowska restauracja i kawiarnia. W latach 90 budynek został opuszczony. Otwarty ponownie dopiero w lutym 2020 roku po rewitalizacji.


Wystawa w Pawilonie Okocimskim
Wystawa to po prostu cząstka Lasu Wolskiego przeniesiona do budynku, zobaczymy tutaj zwisające u sufitu korzenie różnych gatunków drzew, poznamy mieszkańców martwego drewna i dowiemy się sporo o zwierzętach zamieszkujących Las Wolski. Wystawę można zwiedzać indywidualnie, jednak szczerze polecamy wybranie się tutaj w towarzystwie edukatora. Z pewnością dużo więcej wyniesiemy z takiej wizyty, a  dzieci na pewno będą zachwycone gdy będą mogły wykazać się wiedzą odpowiadając na pytania naszego przewodnika.

Spacer po Lesie Wolskim i warsztaty przyrodnicze
Całym sercem polecamy warsztaty przyrodnicze i spacery po Lesie Wolskim. Każdy z takich spacerów czy warsztatów ma temat przewodni, u nas były to drzewa i lipy. Spacer prowadzony w bardzo miłej atmosferze, bez pośpiechu tak że nawet najmłodsi uczestnicy wyprawy dadzą radę. Podczas spaceru i warsztatów każdy z uczestników dostaje wszystkie potrzebne gadżety tj.: lupy, ołówki, miarki czy zeszyty do zapisywania obserwacji.

Otoczenie
Na terenie centrum znajduje się niewielki plac zabaw z huśtawkami. Są ławki i hamaki, można też wypożyczyć leżak czy sztalugę.

Odznaka
Polecamy zagranie w grę sprawdzającą naszą wiedzę o mieszkańcach Lasu Wolskiego, gra jest jednym z elementów pozwalającym na zdobycie odznaki Odkrywcy Tajemnic Przyrody, a jak wszyscy wiemy odznaki to świetne motywatory.


Praktyczne informacje:
- bilety można nabyć przez stronę internetową: https://symbioza-krakow.pl/,
- centrum edukacji znajduje się przy Alei Żubrowej 15, tuż przy krakowskim zoo,

- w tygodniu można zaparkować na parkingu przy ogrodzie zoologicznym, w weekendy na parkingu dolnym, oba są płatne,
- niewielki bezpłatny parking znajduje się na Przełęczy Przegorzalskiej, stąd czeka nas blisko 30 minutowy spacer przez Las Wolski.


#Wyjdźże z dzieckiem #Kraków z dzieckiem #Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza"